نحوه استفاده از عسل مانوکا برای آکنه

0

در حالی که محصولات پزشکی بسیاری در بازار برای درمان آکنه وجود دارد، عسل مانوکا ممکن است یک درمان مؤثر طبیعی باشد. این عسل توسط زنبورهایی ساخته شده که نکتار را از درختان مانوکا که در جنوب استرالیا و نیوزیلند رشد می کنند، جمع آوری می کند. هزاران سال است که در کنار سایر انواع عسل،  مردم از عسل مانوکا برای اهداف دارویی استفاده کرده و می کنند.

ترکیبات و خواص موجود در عسل مانوکا عبارتند از:

  • متیل گلوکسال، یک ترکیب ضد باکتری است
  • DHA، اسید امگا ۳
  • لپتوسپرین، یک ماده شیمیایی طبیعی در شهد گیاهان مانوکا است
  • قند
  • آمینو اسید
  • pH پایین (اسیدیته)

آیا عسل مانوکا برای آکنه مفید است؟

عسل مانوکا دارای اثرات ضد التهابی و خواص درمانی زخم است. تحقیقات کمی در رابطه با عسل مانوکا برای درمان آکنه وجود دارد، اما ممکن است برخی از مزایا را برای درمان بیماری های پوستی ارائه دهد. برخی تحقیقات از سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که  این عسل دارای خواص ضد میکروبی، مزایای ضد التهابی و بهبود زخم است. طرفداران عسل مانوکا برای درمان آکنه، فکر می کنند که به این دلیل می تواند فایده داشته باشد که:

اثرات ضد التهابی دارد

بر اساس همان مطالعه، آنتی اکسیدان های موجود در عسل باعث ایجاد اثرات ضد التهابی می شوند. عوامل ضد التهاب ممکن است باعث کاهش التهاب موضعی ناشی از آکنه شوند.

خواص ضد میکروبی دارد

عسل مانوکا یک اثر ضد میکروبی دارد که بدین معناست که میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها را از بین می برند. باکتری ها می توانند منافذ را آلوده کنند و به ایجاد آکنه کمک کنند. تحقیقات نشان می دهد که عسل مانوکا می تواند حدود ۶۰ گونه از باکتری ها را از بین ببرد، از جمله آنتی بیوتیک های مقاوم در برابر بیماری.

مطالب مرتبط
مقادیر جدید فشار خون :شاید شما هم مبتلا باشید

محتوای قند بالا در عسل نیز ممکن است نقش مهمی در جلوگیری از رشد میکروب ها داشته باشد.  عسل مانوکا، هوروسکوپی است که این به معنی جذب رطوبت از باکتری ها است. بدون آب، باکتری ها نمی توانند زنده بمانند.

خواص زخم درمانی دارد

بر طبق یک مطالعه، عسل مانوکا ممکن است چندین دلیل عامل بهبود زخم باشد. عسل مانوکا دارای pH کمی است و کاهش pH زخم می تواند باعث تسریع روند بهبودی شود. عسل همچنین رطوبت را از زخم حذف می کند و به پاکیزگی و خشک شدن کمک می کند. اثرات ضد باکتری عسل مانوکا همچنین می تواند به زخم ها کمک کند باکتری ها را از بین ببرند.

نحوه استفاده از عسل مانوکا برای آکنه

افراد می توانند از بسیاری جهات از عسل مانوکا برای آکنه استفاده کنند، از جمله:

به عنوان یک درمان نقطه ای

سعی کنید یک مقدار کمی از عسل مانوکا را روی یک جوش  قرار دهید  و آن را خشک کنید.

به عنوان یک ماسک

ماسک عسل مانوکا را با مخلوط کردن عسل با آب لیمو ایجاد کنید. ماسک را به صورت یک خمیر برای حدود ۱۵ دقیقه یا تا زمانی که خشک شود روی پوست قرار دهید. سپس ماسک را با استفاده از آب گرم بشویید.

به عنوان یک پاک کننده

ماساژ یک مقدار عسل مانوکا را به مدت یک دقیقه و سپس شستشوی آن می تواند به پاک کردن صورت کمک کند.

موارد استفاده دیگر برای عسل مانوکا

تحقیقات بیشتری در رابطه با عسل مانوکا برای اثبات اثربخشی آن در درمان شرایط خاص ضروری است اما ممکن است برای درمان آکنه مفید باشد. عسل مانوکا می تواند به عنوان یک درمان مکمل برای موارد زیر نیز استفاده شود:

بریدگی

نه تنها ممکن است عسل مانوکا شفابخشی را تسریع کند، بلکه می تواند میکروارگانیسم ها و باکتری هایی را که می توانند برش ها را آلوده کنند، مهار نماید.

مطالب مرتبط
4 خاصیت اثبات‌شد‌ه‌ی روغن نارگیل برای درمان آکنه و جای آکنه

زخم ها

عسل مانوکا در درمان زخم ها مفید است. یک مطالعه که با استفاده از یک مدل حیوانی انجام شد، دریافت که بافت عضلانی پس از استفاده  مانوکا در هنگام زخم باعث شد که اسکار کمتری ایجاد شود نشبت به زمانی که مانوکا مصرف نشده بود.

سوختگی

عسل مانوکا همچنین ممکن است در درمان سوختگی مفید باشد. تحقیقات نشان می دهد که عسل مانوکا می تواند رشد باکتری ها را مهار کند و بازسازی بافت را افزایش دهد که هر دو برای بهبودی سوختگی ضروری است.

ملاحظات

درجه بالای UMF خواص ضد باکتری قوی تر را نشان می دهد. چند مورد در مورد استفاده از عسل مانوکا وجود دارد. اگر از عسل مانوکا برای درمان آکنه استفاده می کنید، مهم است بدانید که فعالیت ضد باکتری در میان دسته ها متفاوت است. سیستم مانوکا برای اندازه گیری فعالیت ضد میکروبی یک دسته عسل مانوکا ساخته شد. عسل در مقیاس ۵ تا ۲۰ درجه بندی می شود. UMF بر اساس سه ترکیب است که به طور طبیعی در عسل وجود دارد: DHA، لپتوسپرین و متیل گلوکسال. هنگامی که عسل مانوکا دارای UMF بالا است، به این معنی است که حاوی تعداد زیادی از این ترکیبات است، که نشان می دهد آن دارای خواص ضد باکتری قوی است.

همچنین ممکن است واکنش آلرژیک به عسل مانوکا  وجود داشته باشد. قبل از استفاده از آن به عنوان یک درمان آکنه، بهتر است یک آزمایش موضعی انجام دهید. برای انجام یک آزمایش موضعی، مقدار کمی عسل را روی داخل بازو قرار دهید. اگر بعد از ۲۴ ساعت علائم آلرژی وجود نداشته باشد، احتمال حساسیت به آن کم است. علائم واکنش آلرژیک شامل خارش، کهیر و قرمزی است.

کلیات

برای تعیین اثربخشی عسل مانوکا در درمان آکنه، تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال، با توجه به خواص ضد باکتری آن، توانایی بهبود زخم و اثرات ضد التهابی، ممکن است درمان مناسبی برای برخی افراد باشد. اگر چه درمان های دیگر برای آکنه در دسترس است، از جمله لیزر درمانی و آنتی بیوتیک های خوراکی، آنها برای همه انواع آکنه موثر نیستند. عسل مانوکا ممکن است جایگزین طبیعی و ایمنی باشد.

مطالب مرتبط
بیماری های نوروژنیک: محدود کردن زمان غذا ممکن است کیفیت زندگی را افزایش دهد

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.