تاثیر قاعدگی نامنظم در باردار شدن

0

اهمیت داشتن یک سیکل قاعدگی منظم در دوران بعد از ازدواج، برای خانم ها بسیار اهمیت دارد و نامنظم بودن قاعدگی، موجب اختلال در بارداری و ایجاد استرس همراه است. اگر شما هم قاعدگی نامنظم دارید و می خواهید باردار شوید، ادامه این مطلب را مطالعه فرمایید.

تاثیر قاعدگی نامنظم در باردار شدن

منظم ‌بودن سیکل قاعدگی فواید بسیاری دارد: اول اینکه وقتی تاریخ تخمک ‌گذاری دقیقا مشخص باشد، می‌توان به ‌روشی طبیعی از بارداری جلوگیری کرد (گرچه با اتکا به این روش احتمال بارداری ناخواسته وجود دارد). دوم اینکه منظم بودن سیکل قاعدگی برای زوج‌هایی که دور از هم هستند یا ناتوانی جنسی دارند و تنها می ‌توانند ماهی یک یا دو مرتبه نزدیکی کنند، شانس باروری را افزایش می ‌دهد. در خانم‌هایی که سیکل نامنظم دارند، مخصوصا اگر فاصله دوره‌ها خیلی زیاد باشد، شانس بارداری کاهش می ‌یابد.

قاعدگی نامنظم چیست؟

دوره‌ های خون ریزی ماهانه معمولا سیکل ۲۱ تا ۲۸ یا ۳۰ روزه دارد. بانوانی‌ که سیکل ۲۸ روزه دارند هر ۴ هفته و خانم‌ هایی‌ که سیکل ۲۱ روزه دارند هر ۳ هفته یک بار پریود می‌ شوند. و روز اول سیکل، روز اول پریود محسوب می ‌شود.

اکثر بانوان در فاصله زمانی ۱۳ تا ۱۴ روز قبل از آغاز پریودشان تخمک ‌گذاری می‌ کنند. البته فاصله زمانی بین ۱۲ تا ۱۶ روز نیز نرمال است. در صورتی که خانمی دوره‌ های ۲۸ روزه دارد تخمک گذاری در وسط ماه انجام می ‌شود. اما اگر دوره‌ها ۲۱ یا ۲۲ روزه باشد، تخمک گذاری چند روز قبل از آغاز پریود رخ می ‌دهد.

البته سیکل ۲۸ روزه که در روز چهاردهم آن تخمک ‌گذاری صورت بگیرد در تعداد کمی از بانوان وجود دارد. گاهی سیکل‌ها ۳۰ روزه هستند و گاهی از ماهی تا ماه دیگر متفاوت می‌ شوند. اگر خانمی دوره‌ هایش بیش از ۳۰ روز باشد و به صورت متوالی رخ ندهد، اصطلاحا به آن عادت ماهانه نامنظم می گویند.

مطالب مرتبط
نحوه مراقبت از زخم سزارین + راهنمای کامل

اهمیت داشتن قاعدگی منظم

تخمک بعد از آزاد شدن از تخمدان تنها چند ساعت زنده است و اگر در این زمان با اسپرماتوزوئیدها روبرو نشود و لقاحی صورت نگیرد، بارداری اتفاق نمی ‌افتد. در بانوانی که سیکل‌های عادت ماهانه منظم دارند، تشخیص روز تخمک گذاری کمی سخت است و این موضوع احتمال باردار شدن را کاهش می‌ دهد.

در مواردی که عادت ماهانه نامنظم است و خانم قصد بارداری دارد، معمولا توصیه می‌شود که ۳-۲ روز در هفته بدون جلوگیری نزدیکی صورت گیرد تا نیازی به بررسی روز تخمک گذاری وجود نداشته باشد. اما اگر زوج نمی ‌توانند کنار هم باشند، مثلا به دلیل شغل همسر در ماه تنها یک یا دو مرتبه همدیگر را ملاقات می‌ کنند.

لازم است تاریخ دقیق تخمک ‌گذاری مشخص شود تا بتوانند بچه ‌دار شوند. از سوی دیگر اگر عادت ماهانه خیلی نامنظم باشد، ممکن است اصلا تخمک گذاری صورت نگیرد یا به ندرت اتفاق بیفتد. به همین دلیل بررسی‌های هورمونی و انجام سونوگرافی برای تشخیص زمان تخمک گذاری ضروری است.

علل و روش های درمان قاعدگی نامنظم

در نوجوانی و هنگام آغاز دوره قاعدگی، نامنظم بودن سیکل ماهانه مساله‌ ای طبیعی است. اما به مرور، بدن سیستم تخمک گذاری را روی روند منظمی پیش می‌برد.

چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، کاهش میزان هورمون استروژن یا دیگر هورمون ‌ها زنانه، قطع مصرف قرص جلوگیری، نارسایی تخمدان، پولیپ‌ها، مخاط ضخیم، فیبروم، یائسگی زودرس، اختلالات تیروییدی، برخی درمان‌های دارویی، هیپرپرولاکتینمی در صورت وجود آدنوم هیپوفیز و … ازجمله دلایلی هستند که باعث می‌شوند عادت ماهانه نامنظم داشته باشید.

گاهی راه‌ حل‌های ساده‌ای مثل کاهش وزن، می‌توان سیکل های ماهانه را منظم کرد و به ‌راحتی بچه‌ دار شد. اما به هر حال مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی لگن، تصویربرداری سی تی اسکن، ام آر آی، رادیوگرافی، آزمایش های هورمونی و بیولوژیک و معاینات زنانه ضروری است.

مطالب مرتبط
ابتلای مادر به سرخجه در بارداری ، چه تاثیری بر روی جنین دارد؟

نحوه تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم

در سیکل‌ های عادت ماهانه نامنظم نیز تخمک ‌گذاری صورت می ‌گیرد، تنها تاریخ آن همیشه ثابت نیست. آنچه شانس بارداری را کاهش می ‌دهد، فقدان سه ماهه‌ سیکل قاعدگی است. سندروم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوز می‌تواند دلیل بروز این فقدان باشد.

البته احتمال ناباروری در بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش می‌یابد، زیرا تخمدان یا “فولیکول‌ها” یعنی مکانی که تخمک در آن رشد می‌کند به کیست تغیر شکل داده و تخمک نمی‌تواند در آن محل رشد کند.

در آندومتریوز نیز بافت رحم با درد شدید و خون ریزی فراوان فرو می‌ریزد و احتمال آسیب ‌دیدگی رحم و فالوپ تخمدان‌ها و ناباروری افزایش می ‌یابد

قاعدگی نامنظم و بارداری

بله. پریود نامنظم همیشه بر قدرت باروری تاثیر نمی‌گذارد. بسیاری از زنانی که پریود نامنظم دارند به آسانی باردار شده و یک بارداری عادی را پشت سر می‌گذارند. تنها تفاوتی که وجود دارد آن است که وقتی که پریود نامنظم است تشخیص زمانی که احتمال بارداری بیشتر است مشکل‌تر است. خانم‌ها با ثبت چرخه قاعدگی می‌توانند زمان تخمک گذاری را پیدا کنند. اما چند ماه متوالی بدون خونریزی پریود یا داشتن پریود بدون روند، باعث می‌شود تشخیص زمان تخمک گذاری مشکل شود. بجای آن بهتر است دنبال علامت‌های تخمک گذاری بگردید.

نگرانی اصلی در مورد پریود نامنظم آن است که پریود نامنظم ممکن است نشانه تخمک گذاری نامنظم یا حتی عدم تخمک گذاری باشد. اگر تخمک گذاری اتفاق نیفتد بارداری هم ممکن نیست. مشکلات مربوط به تخمک گذاری عامل حدود ۳۰ درصد موارد نازایی است. بنابراین اگر حس می‌کنید نامنظم بودن پریود شما به تخمک گذاری ربط دارد بهتر است هر چه زودتر برای درمان آن زیر نظر پزشک اقدام نمایید.

درمان مشکل تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم

 دکتر برای شما داروهای بارداری را تجویز می کند تا تخمک گذاری شما را تحریک نماید. دارویی که هم حاوی Clomid و هم Serophene)  Clomiphene ) است معمولا اولین انتخاب می باشد، زیرا بسیار تاثیر گذار است و چند دهه است که برای خانم ها تجویز می شود.برخلاف داروهای ناباروری ، این مزیت را دارد که می توان آن را به صورت خوراکی خورد و نیاز به تزریق ندارد.

مطالب مرتبط
تست حاملگی خانگی یا بیبی چک

این دارو با افزایش تولید تخمک توسط تخمدان ها، باعث تحریک تخمک گذاری و تصحیح تخمک گذاری نامنظم می گردد.پس Clomiphene در بیشتر خانم های مبتلا به عدم تخمک گذاری باعث تحریک تخمک گذاری می شود

بر اساس شرایط شما ، دکتر ممکن است دیگر داروهای بارداری را مثل Gonal-F یا دیگر هورمون های تزریقی را که فولیکول و رشد تخمک را در تخمدان تحریک می کند برای شما تجویز کند.به این دارو ها اصطلاحا « داروهای تخمک گذاری عالی » و یا همان Super Ovulation Drug می گویند.

بیشتر این داروها با تزریق زیرپوستی وارد بدن می شوند.گاهی این هورمون ها بیش ار حد باعث تحریک تخمدان می شوند ( باعث نفخ شکم و احساس ناراحتی می شوند ).این می تواند حتی خطرناک هم باشد.به همین دلیل دکتر شما با ultrasound مهبلی و نیز آزمایش خون ، سطح استروژن شما را کنترل می کند.حدود ۹۰% از خانم ها با این دارو تخمک گذاری می کنند و ۴۰ تا ۶۰ درصد آن ها باردار می شوند.

گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.