از بین بردن سریع علائم سرماخوردگی با قطره گیاهی منتول Menthol

0

با شروع فصل سرما و شیوع سرماخوردگی، بهتر است یک قطره گیاهی منتول را در خانه داشته باشید. قطره گیاهی منتول در کاهش احتقان بینی و درمان علائم سرماخوردگی و سینوزیت و سرفه بسیار موثر است. در ادامه مطلب برای توضیحات بیشتر با ما همراه باشید.

 آشنایی با قطره منتول گیاهی

قطره منتول (Menthol) که از روغن نعناع استخراج شده است به منظور تسکین علایم سرماخوردگی و رفع گرفتگی بینی در کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در تسکین علایم تنفسی مثل سینوزیت و سرفه و همچنین تسکین سردرد هم کاربرد دارد.

اگر بخواهید از این دارو برای رفع دردهای موضعی استفاده کنید می‌توانید ۵ تا ۱۵ قطره از آن را روی موضع مورد نظر (در صورت سردرد روی پیشانی) قرار داده و ماساژ بدهید. با این کار بعد از مدت زمان کمی اثر ضد درد آن آغاز شده و درد تسکین می‌یابد.

قطره منتول به دلیل ترکیباتی که دارد نوعی داروی آرامبخش هم به حساب می‌آید. منتول به عنوان یک داروی طبیعی و بی‌عارضه به یکی از پرمصرف‌ترین اسانس‌های دنیا تبدیل شده است. جذب سریع این اسانس از طریق پوست باعث ایجاد نشاط و رفع خستگی می‌گردد.

منتول به عنوان یک داروی طبیعی و بی عارضه به یکی از پرمصرف ترین اسانس های دنیا تبدیل شده است. جذب سریع این اسانس از طریق پوست باعث ایجاد نشاط و رفع خستگی می گردد.

مقدار مناسب مصرف قطره منتول

loading...
برای رفع گرفتگی بینی نوزادان و کودکان، می‌توان ۵ تا ۲۰ از قطره منتول را در دو طرف بالش یا روی لباس نزدیک بینی چکاند تا بتوانند به خوبی تنفس کنند و به راحتی بخوابند. همچنین به منظور رفع گرفتگی بینی بزرگسالان ۴ تا ۵ قطره محلول در ابتدای بینی مالیده می‌شود.

استفاده از قطره منتول برای نوزادان

قطره منتول (Menthol) که از روغن نعناع استخراج شده است به منظور تسکین علایم سرماخوردگی و رفع گرفتگی بینی در کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در تسکین علایم تنفسی مثل سینوزیت و سرفه و همچنین تسکین سردرد هم کاربرد داشته و بسیار موثر است.

مطالب مرتبط
آمفتامین و دکستروآمفتامین ( Amphetamine and Dextroamphetamine)

اگر بخواهید از این دارو برای رفع دردهای موضعی استفاده کنید می توانید ۵ تا ۱۵ قطره از آن را روی موضع مورد نظر (در صورت سردرد روی پیشانی) قرار داده و ماساژ بدهید. با این کار بعد از مدت زمان کمی اثر ضد درد آن آغاز شده و درد تسکین می یابد. قطره منتول برای نوزاد به دلیل ترکیباتی که دارد نوعی داروی آرامبخش هم به حساب می آید.

مقدارمصرف قطره منتول در نوزادان

برای رفع گرفتگی بینی نوزادان و کودکان، می توان ۵ تا ۲۰ از قطره منتول، برای نوزاد را در دو طرف بالش یا روی لباس نزدیک بینی چکاند تا بتوانند به خوبی تنفس کنند و به راحتی بخوابند. همچنین به منظور رفع گرفتگی بینی بزرگسالان ۴ تا ۵ قطره محلول در ابتدای بینی مالیده می شود.

نکات مهم

  1. بهتر است قطره منتول به هنگام خواب استفاده شود.
  2. اثر این دارو معمولا بعد از چند ثانیه آغاز می‌شود.
  3. توصیه می‌شود به هنگام بخور چند قطره (۱۰ الی ۲۰) از این دارو را در دستگاه بخور ریخته و یا به آب اضافه کنید.
  4. قبل از استفاده از منتول برای کودکان ابتدا از حساسیت‌زا نبودن دارو مطمئن شوید. برای این کار دو قطره از محلول را روی پوست دست کودک ریخته و ماساژ دهید پس از چند ساعت اگر علائم قرمز، سوزش و خارش مشاهده نشد می‌توانید آن را با خیال راحت استفاده کنید.
  5. برای رفع دردهای موضعی باید روزی دو الی سه مرتبه از قطره منتول استفاده کنید. به این منظور چند قطره از آن را روی موضع مورد نظر ریخته و کمی ماساژ می‌دهیم.

نحوه مصرف قطره منتول

*برای برطرف کردن گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی و یا حساسیت ها مقدار ۴-۲ قطره از منتول، را با کمک انگشت داخل مجاری بینی بمالید.

*بعنوان بخور مخصوصا در فصل سرد زمستان و در محیط های سربسته می توان مقدار ۱۰ تا ۲۰ قطره از دارو را در دستگاه بخور و یا ظرف آب جوش ریخت تا اسانس آن در فضا پخش شود.
*برای رفع گرفتگی بینی نوزادان و کودکان، ۵ تا ۲۰ از قطره منتول را در ۲ طرف بالش و یا روی لباس نزدیک بینی آن ها (بهتر است با صورت آن ها تماس نداشته باشد) چکانده شود تا بتوانند بخوبی تنفس کرده، راحت شیرخورده و خواب راحتی داشته باشد.
*برای دردهای موضعی برحسب سطح محل درد ۱۵-۵ قطره از داروی منتول را در سطوحی مانند پیشانی، گردن، صورت و یا دست و پا قرار داده و با دست کمی ماساژ دهید تا قطرات در سطح پوست پخش شوند.

 مکانیسم اثر قطره منتول

منتول، در غلظت های کم بطور انتخابی انتهای اعصاب حسی مربوط به سرما را تحریک کرده و باعث احساس سرما می شود
این دارو دارای اثر ضد درد موضعی می باشد.

منتول، در غلظت های زیاد علاوه بر این اثر نه تنها باعث تحریک حس گرما و درد می شود بلکه ممکن است سبب تحریک موضعی نیز بشود مصرف دارو بر روی پوست باعث گشاد شدن عروق و ایجاد احساس سرما می شود و به دنبال آن اثر ضد درد ظاهر می گردد.
گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.