این مکمل ها ممکن است به سلامتی تان آسیب برسانند

مکمل ها

0

پژوهش های جدید هشدار می دهد که تعدادی از کاهنده های وزن و مکمل های ورزشی حاوی (بدون فهرست دقیق) دوزهای بالقوه زیان آور یک ماده ناامن هستند. به تازگی، دانشمندان به بررسی اینکه آیا طیف وسیعی از مکمل هایی که به عنوان کاهش وزن یا تمرین استفاده می شوند، ممکن است برای کسانی که آنها را مصرف می کنند، مضر باشد پرداخته اند.

آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) تمامی ورزشکاران را از مصرف هرگونه دارو یا مکمل هایی که حاوی هیژینامین که یک آگونیست بتا ۲ است که ممکن است اثرات سمی روی قلب داشته باشد، منع کرده اند.

با اینحال، با وجود اینکه هیژینامین توسط WADA ممنوع شده است و ممکن است برای سلامتی قلب و عروق مردم مضر باشد، بسیاری از مکمل های غذایی هنوز آن را به عنوان ماده ای که به طور طبیعی در برخی از گیاهان مانند آکونیت وجود دارد در خود دارند.

محققان (از جمله جان تراویس، یک دانشمند ارشد پژوهشی در NSF International در ان آربور( نه تنها نشان داده اند که هژانامین یک جز از مکمل ها است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه همچنین شرکت هایی که این مکمل ها را تولید می کنند، مقدار دوزی را که از این عنصر استفاده می کنند را مشخص نمی کنند.

تراویس می گوید: ما از کشتی گیران حرفه ای و آماتور، به عنوان مصرف کنندگان اصلی، مصرانه می خواهیم که دوبار قبل از مصرف یک محصول که حاوی هژانامین است فکر کنند.

او اضافه می کند: فراتر از خطر دوپینگ برای ورزشکاران، بعضی از این محصولات حاوی دوزهای بسیار بالایی از یک محرک با ایمنی ناشناخته و احتمال خطر قلبی عروقی هنگام مصرف هستند.

آنچه که ما از این مطالعه آموخته ایم این است که اغلب هیچ راهی برای مصرف کننده وجود ندارد که بفهمد چه مقدار هژانامین در محصولی است که مصرف می کند. این یافته ها در مجله بالینی سم شناسی منتشر شده است.

مطالب مرتبط
درمان MS با رژیم غذایی میسر است؟

میزان اهمیت مواد مضر

محققان ۲۴ نوع مکمل برای کاهش وزن یا مصرف پیش از تمرین ورزشی را مورد بررسی قرار دادند که حاوی هژانامین (همچنین به عنوان نورکلوآرآرین و دیمیتری کاکلاورین شناخته می شود) است و متوجه شدند که مقدار آنها به میزان زیادی متفاوت و غیر قابل اعتماد است.

۲۴ محصول مورد آزمایش در این تحقیق عبارت بودند از: پمپ آدرنال، اپیدرن، بتا استیم، برن اچ سی، دفکون۱ سکند استریک، دیابلو، داینو، جینر پمپ، هیژنامین،های دفنیشن، هایپر مکس، آی برن۲، لیپوریدکس مکس، لیپوریدکس پلاس، لیپوراش دی اس۲ ، ان اُ ویت ، اُکسی شرد، پرستن ترموژنیک پیشرفته ، پیروکسیماین، رازور۸، ریچوآل، استیم شات، ترمو ویت و آپ لیفت.

به شکل نگران کننده ای، از تمام مکمل هایی که محققان بر روی آن ها مطالعه می کردند، فقط پنج محصول به مقدار دقیق هژانامین اشاره داشتند. با این حال، هنگامی که مکمل ها مورد آزمایش قرار گرفتند، تراویس و همکارانش دریافتند که همان مقادیر ذکر شده نیز اشتباه است.

مقادیر واقعی هژنامین در گستره وسیعی از محصولات شامل هر چیزی  تا ۶۲ میلی گرم در هر وعده یافت شد. با این حال، بر اساس دستورالعمل های برچسب روی محصول، مصرف کنندگان در واقع ممکن است روزانه ۱۱۰ میلیگرم ماده مصرف کنند که ممکن است از راه های غیرقابل پیش بینی ای به سلامتشان آسیب برساند.

مقاله ای از همکار دکتر پیتر چوهن توضیح میدهد که: بعضی از گیاهان مانند افدرا حاوی محرک هستند. اگر مقداری بیش از حد از محرکهایی که در افدرا یافت می شود را مصرف کنید، می تواند پیامدهای جبران ناپذیری بر روی زندگیتان داشته باشد.

او همچنین می افزاید: هیژینامین یک محرک در گیاهان است. ما هنوز نمی دانیم که مقدار بالای آن چه اثری بر روی بدن انسان می گذارد، اما یک سری از مطالعات اولیه نشان می دهد که این عنصر ممکن است اثرات عمیقی بر قلب و سایر اندامها داشته باشد.

مطالب مرتبط
12 خاصیت شگفت آور قارچ های خوراکی تروفل

طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی جدید نیوانگلند در سال ۲۰۱۵، حدود ۲۳۰۰۵ نفر از مراجعه کنندگان به بخش اورژانس در ایالات متحده مربوط به مصرف مکمل هستند.

تراویس توضیح می دهد: در حالیکه هیژینامین یک ماده قانونی در رژیم غذایی محسوب می شود که در حال حاضر به عنوان یک ماده گیاهی شناخته می شود، اما تحقیقات ما به اهمیت میزان مصرف محرک و نشانه گذاری نادرست میزان دوز آن بر روی برچسب ها  پی برده است.

وی ادامه داد: و به عنوان یک ماده ممنوعه در WADA، میزان هیژینامین موجود در یک مکمل غذایی باید تحت توجه کامل ورزشکار حرفه ای باشد.

این مقاله به این نتیجه رسیده است که برای محافظت بهتر از مصرف کنندگان، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) باید دستورالعمل های خود را در مورد مواد مکمل نهایی کند. همچنین پزشکان هشدار می دهند که مقادیر هیژینامین در بسیاری از مکمل های غذایی ممکن است بر سلامتی قلبی و عروقی تاثیر بگذارد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینکدهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.