ورزش جامپینگ و ۷ مزیتی که برای سلامتی بدن دارد

0

جامپینگ نوعی ورزش است که از کودکی با شما بوده. ورزش سریع و آسان و پر از لذت و تفریح. این ورزش به وسایل فانتزی یا ابزار مخصوصی نیاز ندارد. فقط یک جفت کفش اسپرت لازم دارید. ولی این ورزش چقدر به سلامتی کمک می کند؟ و آیا در کاهش وزن نیز موثر است؟ در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

۱-جامپینگ، تمرین بدنی کاملی را به شما ارائه میدهد:

جامپینگ، نوعی تمرین بدنی است که دمای بدن و ظرفیت هوازی شما را افزایش میدهد. به همین دلیل جامپینگ برای گرم کردن بدن و تقویت قلب مناسب است. اگر کاهش وزن یا روی فرم آمدن بدن دلیل ورزش کردن شماست پس تمرینات کامل بدنی برای شما ضروری است.

۲-جامپینگ به قوی شدن عضلات کمک میکند:

جامپینگ، به ایجاد قدرت عضلانی نیز کمک میکند، به خصوص در عضلات پرشی مانند رباط های ران، رباط های شانه و عضلات اصلی از جمله عضلات شکم و کمر. به همین دلیل است که آن هارا بعنوان بخشی از یک تمرین معمولی یا ورزشی با شدت بالا می شناسند.

۳-جامپینگ باعث افزایش ضربان قلب میگردد

با پریدن سرعت ضربان قلب افزایش می یابد. چرا این موضوع مهم است؟ ضربان قلب بدن شما می تواند یک شاخص موثر برای این باشد که آیا شما بطور منظم ورزش می کنید و آیا فشار بیش از حدی را تحمل می کنید، یا خیر. بطور کلی، تمریناتی که ضربان قلب شما را افزایش می دهند برای قلب مفید و مناسب هستند.

میانگین ضربان قلب در زمان استراحت و زمانی که تمرین نمی کنید برای بزرگسالان و کودکان بیش از ۱ سال، معمولا بین ۱۰۰-۶۰ ضربه است. در حالیکه در ورزشکاران، ضربان قلب در حالت استراحت بین ۶۰-۴۰ ضربه در دقیقه می باشد.

یک ورزش خوب باید ۵۰% تا ۸۵% ضربان قلب شما را بالا ببرد. هنگامی که شما یک ورزشکار مبتدی هستید و یا  پس از یک دوره طولانی مدت دوباره میخواهید ورزش را شروع کنید، ضربان قلب باید به حدود ۵۰% و کم کم به ۸۵% برسد. میتوانید با پریدن، ضربان قلب خود را به حد مطلوب برسانید.

مطالب مرتبط
تمرینات ورزشی برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات

۴- افزایش قدرت و نیروی استخوانها

پریدن ورزشی است که برای افزایش قدرت استخوانها نیز مناسب می باشد. فشار ضربه باعث تحریک استخوانها می شود تا آنها را قوی تر و فشرده تر کند. در یک مطالعه، انجام ۱۰ یا ۲۰ پرش، دو بار در روز به گروهی از زنان ۲۵ تا ۵۰ سال کمک کرد تا تراکم استخوان ران خود را در مدت ۴ ماه، بهبود ببخشند.

این ورزش برای افرادی که دارای استخوانهای ضعیفی هستند و کسانی که در معرض خطر پوکی استخوان می باشند ایده آل نیست. تحقیقات نشان می دهد که اگر برای چند ماه به ورزش جامپینگ بپردازید میتوانید از مزایای آن به مدت طولانی بهره مند شوید.

در تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شد، محققان دریافتند که تنها ۱۱% تا  ۱۸% از تمرین به مدت ۸ هفته میتواند در حفظ استخوانها موثر باشد.

۵-از لحاظ قلب- عروقی دارای مزیت هایی است

برای حفظ سلامت و سالم بودن، باید هر هفته یک تمرین هوازی را انجام دهید. سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد میکند حداقل هر هفته و به مدت ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی- هوازی متوسط داشته باشید. تمرین هوازی همچنین باعث کاهش بیماریهای قلب- عروقی مانند کاهش فشار خون و میزان چربی و کاهش استرس و اضطراب میشود. همچنین باعث کنترل دیابت و تسهیل در امر بارداری نیز می شود.

۶-به کاهش ورن نیز کمک میکند

هر جلسه ۳۰ دقیقه ای از ورزش جامپینگ حدود ۱۸۶ کالری، معادل ۱۵۵ چوند در بزرگسالان انرژی میسوزاند. این مقدار انرژی مشابه پیاده روی با سرعت ۵/۴ مایل در ساعت و حتی بیش از ورزش بدمینتون یا والیبال است. بنابراین میتوانید به کاهش وزن کمک کند.

بطور کلی، اگر میخواهید وزن کم کنید باید کالری زیادی در روز بسوزانید تا شاهد کاهش وزن باشید که حدود ۵۰۰ کالری در روز مقدار مناسبی است و باید باعث کاهش وزن شما بین نیم کیلو تا یک کیلوگرم در هفته شود.

مطالب مرتبط
آموزش مهارت های ورزشی به کودکان مبتلا به درخودماندگي يا اوتيسم

بعنوان بخشی از یک ورزش روزانه ، جامپینگ می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند.

۷-باعث افزایش روحیه می شود و استرس را کاهش می دهد

بهتر است بدانید که هر گونه فعالیت جسمانی- هوازی در خلق و خوی شما اثر مطلوبی می گذارد و علتش آزاد شدن گیرنده های عصبی به نام اندروفین است که سبب شادمانی می گردد و استرس را از شما دور می کند. حتی باعث کاهش درد نیز می گردد. بنابراین ورزش جامپینگ از این قاعده مستثنی نیست.

ورزش جامپینگ، ورزشی نسبتا ساده می باشد که نیازی به تجهیزات و لوازم خاصی ندارد. فقط کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

*راست بایستید و پاها را در کنار یکدیگر قرار دهید. دستانتان را در دو طرف بدن بگذارید.

*دستها را بالا ببرید و پاهایتان را به دو طرف پرتاب کنید . پاها باید به شکل V  معکوس دربیایند.

*به آرامی روی زمین بیایید و مواظب مفاصل خود بویژه زانو های خود باشید. کفش خوب و مناسب می تواند به شما در این فرود آمدن کمک کند.

*به محض اینکه پاهایتان به زمین تماس پیدا کرد، دستها را به سمت سر خود ببرید سپس پایین آورده و بازوهایتان را در کنار بدن و پاها را کنار هم قرار دهید.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینکدهی مستقیم مجاز است


شاید دوست داشته باشید:

تمرین کتل بل ( Kettlebell ) چه فواید و مزایایی دارد؟

تمریناتی برای دویدن سریع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.