چه زمانی می توانم بعد از حاملگی رابطه جنسی داشته باشم؟

0

پس از حدود ۹ ماه از کاهش فعالیت جنسی در طی رشد جنین، ممکن است زوجین پس از تولد فرزند برای شروع رابطه جنسی آماده شوند. چه مرحله ای پس از زایمان، برای برقراری رابطه جنسی مناسب است؟

به طور کلی توصیه می شود که طی ۴ تا ۶ هفته اول پس از زایمان معمولی یا سزارین باید از مقاربت جنسی اجتناب شود. با این حال، قبل از شروع مجدد رابطه جنسی، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

در اغلب موارد، به خصوص در موارد سزارین، توصیه می شود تا پایان زمان بازدید ۶ هفته ای پس از زایمان جهت تأیید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای از سرگیری فعالیت جنسی، صبر کنید.

بعد از زایمان، بدن شما در یک فاز بهبودی قرار می گیرد که در آن خونریزی متوقف می شود و دهانه رحم بسته می شود. داشتن رابطه زناشویی خیلی زود، به ویژه در دو هفته اول، به دلیل خطر خونریزی پس از زایمان یا عفونت رحمی توصیه نمی شود.

عوامل متعددی بر آمادگی فرد برای از سرگیری رابطه جنسی پس از تولد نوزاد تاثیر می گذارند، از جمله:

 • سطوح درد
 • خستگی
 • فشار
 • ترس از رابطه جنسی یا حاملگی
 • خشکی واژن
 • افسردگی پس از زایمان

رابطه جنسی پس از زایمان چه احساسی دارد؟

با توجه به تغییرات هورمونی در دوران پس از زایمان، بسیاری از زنان احساس خشکی واژن را تجربه می کنند که ممکن است در صورت شیردهی، این دوره زمانی معمولا ۴ تا ۶ هفته ادامه پیدا کند. این به خاطر سطوح پایین استروژن در گردش است.

تغذیه با شیر مادر همچنین می تواند باعث کاهش میل جنسی شما شود. علاوه بر سطح پایین تر هورمون های در گردش، رابطه جنسی دردناک ممکن است تا چند ماه بعد از تولد یک نوزاد ادامه یابد.

مطالب مرتبط
فواید پنهان رابطه جنسی که شما نمی دانید

مراحلی که می تواند درد در هنگام رابطه جنسی پس از بارداری را کاهش دهد عبارتند از:

 • کنترل عمق نفوذ با موقعیت های مختلف جنسی
 • افزایش روانکاری واژن
 • مصرف دارو کاهش درد
 • تخلیه مثانه
 • گرفتن حمام گرم

روانکاری واژن، مانند کرم یا ژل بدون نسخه (OTC) ممکن است در از بین بردن علائم خشکی واژن مفید باشد. اگر از روش های کنترل تولد استفاده می کنید، برای جلوگیری از کاهش حالت کشش از یک روان کننده استفاده می شود.

تحریک دهانی و یا دستی ممکن است در طول روند بهبودی موثر باشد. مراجعه به متخصص توانبخشی  لگن برای بعضی از افراد جهت ارزیابی و درمان زخم های دردناک بعد از زایمان توصیه می شود.

رابطه جنسی پس از زایمان ممکن است متفاوت باشد. این به دلیل کاهش قدرت عضلات واژن و ظرفیت کشسانی است. با این حال، این کاهش قدرت کششی در حالت واژن اغلب موقتی است و تحت تاثیر عوامل متعددی از قبیل ژنتیک، اندازه نوزاد، تعداد زایمان های قبلی و انجام تمرینات کگل است.

هورمون ها می توانند علائم مختلف و گاه ناخوشایند را ایجاد کنند. به عنوان مثال، در طول مقاربت جنسی، سینه های شما ممکن است به علت پاسخ هورمونی به ارگاسم با کاهش شیر مواجه شوند. قبل از رابطه جنسی سعی کنید این علامت را کاهش دهید.

هورمون ها می توانند انواع علائم غیر معمول را ایجاد کنند. به عنوان مثال، سینه های شما ممکن است در هنگام مقاربت جنسی، شیر خود را از دست بدهند، زیرا هورمون ها به ارگاسم پاسخ می دهند.

تمرینات کگل

تمرینات کگل در عضلات کف لگن می تواند به شما کمک کند تا بعد از تحویل نوزاد، قدرت و ثبات را در ناحیه واژن ایجاد کنید. آنها ساده هستند و می توانند تقریبا در هر کجا انجام شوند.

مطالب مرتبط
8 فایده شگفت آور چای زنجبیل و زرد چوبه

گام اول این است که عضلات کف لگن را پیدا کنید. این موارد می تواند به راحتی با متوقف کردن جریان ادرار در دستشویی مشخص شود. نقاطی که شما احساس فشار می کنید عضلات کف لگن است. برای انجام درست کگل این مراحل را دنبال کنید:

 • عضلات را در قفسه سینه، شکم، ران و باسن آزاد کنید.
 • عضلات لگن را به همان شیوه ای که عضلات در اولین بار یافت می شوند، فشار دهید.
 • این حالت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 • شما باید بتوانید احساس سفتی و حرکت رو به بالا را در مثانه یا واژن احساس کنید. این بدان معنی است که شما با موفقیت کگل را تکمیل کردید.
 • ۵ تا ۱۰ ثانیه استراحت کنید و ۱۰ بار تکرار کنید.
 • این حرکات را ۳ بار در روز تکرار کنید.

شما باید بتوانید طول مدت هر فشار و تعداد حرکات را افزایش دهید تا عضلات کف لگن قوی تر شوند.

با گذشت زمان، این باید باعث شود که رابطه جنسی کمتر دردناک و لذت بخش تر باشد.

گزینه های کنترل تولد پس از زایمان

استفاده از یک روش قابل اطمینان کنترل زایمان پس از تولد فرزند برای جلوگیری از بارداری ناخواسته مهم است. اگر شما علاقه مند به پیشگیری از بارداری هستید، گزینه های مانع از بارداری از قبیل کاندوم یا پیشگیرانه های ضد بارداری پروژستین را در نظر بگیرید.

جهت زمان بندی برای استفاده از دستگاه داخل رحمی و یا یک روش پیشگیری از بارداری مانند دیافراگم باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بحث کنید.

اگر شما علاقه مند به روش های کنترل تولد ترکیبی شامل استروژن و پروژسترون مانند قرص ها یا حلقه واژنی هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید و به این نکته توجه داشته باشید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

مطالب مرتبط
5 نکته مهم که باید راجع به رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان بدانید

زمان از سرگیری رابطه جنسی پس از به دنیا آوردن یک کودک در نهایت یک تصمیم شخصی است. زنان باید با همکاران و تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر نگرانی که ممکن است داشته باشند صحبت کنند.

Last updated

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.