ژنیکوماستی چیست و مکمل های استروئید چه نقشی در ایجاد آن دارد؟

0

بزرگ شدن اندازه یک یا هر دو سینه در آقایان که دلیل اصلی آن اختلال در عملکرد غدد و هورمون ها دارد، ژنیکوماستی نام دارد. در این مقاله به طور جامع در مورد این عارضه، علل بروز، شیوه های درمان، روش های پیشگیری از آن صحبت خواهیم نمود، پس با ما همراه باشید.

ژنیکوماستی چه عارضه ای است؟

ژنیکوماستی (Gynecomastia) عارضه ایست در مردان که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است، گاهی فقط یکی از پستان ها و گاهی هر دوپستان (به میزان یکسان یا متفاوت). علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می‌باشد؛ به این صورت که نسبت استروژن به تستسترون زیاد می‌شود که دلیل آن می‌تواند کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن در فرد باشد.

این پدیده معمولا در سه گروه سنی شامل نوزادان، جوانان در سنین بلوغ و افراد مسن پدید می‌آید که شرایط هر کدام متفاوت می‌باشد، گاهی اوقات این عارضه به خودی خود از بین می‌رود و نیازی به درمان خاصی ندارد و گاهی نیز باید به فکر درمان بود.

علائم بارز ژنیکوماستی

گاهی اوقات بزرگی بافت سینه مردان تنها به دلیل چاقی بوده و امری طبیعی می‌باشد. چرا که این نقطه از بدن نیز مانند سایر نقاط مستعد ذخیره چربی می‌باشد و در افراد چاق این بزرگی اگر به شکل طبیعی باشد جای نگرانی نیست. در صورتی که علائم زیر را دارا بودید حتما به پزشک مراجعه کنید:

ورم و بزرگی بافت پستان

درد در این ناحیه

حساسیت نسبت به لمس پستان ها

ترشح از نوک پستان (یکی یا هردو)

افراد مبتلا به ژنیکوماستی

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم عارضه ژنیکوماستی، به سبب اختلالات غدد درون ریز است. زمانی که نسبت هورمون استروژن (هورمون زنانه) به تستسترون (هورمون مردانه) افزایش یابد این عارضه پدید می‌آید. عواملی هستند که می‌توانند سبب این موضوع شوند (کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن) که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

مطالب مرتبط
11 نوع ویتامین و مکمل که به افزایش انرژی کمک می کنند

ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از ۵۰% نوزادان پسر با سینه های بزرگ تر از حد عادی به دنیا می‌آیند. دلیل آن هم تاثیر استروژنی است که از مادر (از طریق جفت) وارد بدن نوزاد شده و هنوز تاثیرش باقی مانده. معمولا دو سه هفته پس از تولد سینه ها به حالت معمولی و عادی می‌رسند و جای نگرانی نیست.

ژنیکوماستی، دوران بلوغ: بسیاری از جوانان در سنین بلوغ دچار این عارضه می‌شوند که دلیل آن می‌تواند تغییرات هورمونی دوران بلوغ باشد. در بسیاری موارد در این گروه از مردان، ژنیکوماستی پس از شش ماه تا دو سال بدون اقدام درمانی خود بخود از بین می‌رود.

ژنیکوماستی، در افراد مسن: یکی دیگر از گروه های رایج درگیر ژنیکوماستی افراد مسن بین سنین ۵۰ تا ۶۹ سال هستند. در این گروه سنی، تقریبا از هر ۴ نفر، ۱ نفر مشکل ژنیکوماستی را با خود به همراه دارد.

درمان دارویی ژنیکوماستی چیست؟

الکل

آنتی آندروژن ها

متادون

داروهای HIV

شیمی درمانی

هورمون های درمانی در سرطان پروستات

داروهای ضد قارچ مانند کتوکونازول

loading...

بلوک کننده های کانال کلسیمی (وراپامیل، نیفدیپین، دیلتیازم)

آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول

برخی داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین

فنوترین (نوعی ماده موجود در حشره کش ها)

برخی دارو های مرتبط با معده

هروئین

آمفتامین

ماریجوانا

مصرف استروئید ها و ژنیکوماستی

ممکن است شما تصور کنید که میان ژنیکوماستی و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد، به صورتی که باید از مواد خاصی اجتناب کنید و یا مواد خاصی را جهت سرکوب ژنیکوماستی مصرف کنید. اما تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی میان ژنیکوماستی و مواد غذایی خاصی گزارش نشده است. اما می‌توان تحت رژیم های غذایی خاص و با کاهش وزن و چربی عمومی بدن، نشانه های این عارضه و بزرگی پستان ها را کنترل کرد و کاهش داد

مطالب مرتبط
مکمل بتا آلانین و هر آنچه لازم است در مورد نحوه مصرف آن بدانید

مصرف استروئیدها شایع‌ترین علت بزرگ شدن پستان‌ها در مردان با فیزیک و هیکل خوب‌می‌باشد.

چاقی و اضافه وزن یکی از متهم های اصلی به عنوان عامل ژنیکوماستی به حساب می‌آید. در حقیقت چربی اضافی می‌تواند سبب افزایش سطح استروژن شود. کنترل و تنظیم صحیح میزان چربی در رژیم غذایی و اجتناب از مصرف زیاد آن می‌تواند کمک شایانی به شما بکند و سایز سینه ها را کاهش دهد.

خب حالا فرض کنید که شخصی به دنبال افزایش وزن باشد و درکنار مصرف مقدار زیادی کالری و مکمل های کربوهیدرات دار مقدار زیادی هم استروئید آنابولیک همچون تستسترون پرپیونات و قرص دیانابول مصرف کند، به احتمال زیاد همچین فردی در معرض عارضه ژنیکوماستی قرار خواهد گرفت و حتما باید پس از اتمام دوره ی افزایش وزن خود به دنبال راهی برای کاهش عارضه ژنیکوماستی باشد تا دچار عارضه حادی نشود.

روش های جلوگیری از ابتلا به ژنیکوماستی

از داروهای غیر مجاز استفاده نکنید؛ داروهایی مانند استروئیدها بخصوص انواع تستسترون ها  (که متاسفانه بدون مشورت پزشک یا متخصص مربوطه، میان ورزشکاران مصرف شده و عوارض بدی را برای آن ها در پی خواهد داشت)، آندروژن، آمفتامین ها و هروئین می‌توانند سبب بروز ژنیکوماستی شوند.

از مصرف الکل خودداری کنید؛ برخی مطالعات و تحقیقات بر تاثیر نوشیدن الکل در بروز ژنیکوماستی دلالت دارند. از مصرف آن اجتناب کنید.

دارو های مصرفی خود را کنترل کنید؛ همانطور که عنوان شد برخی داروها در بروز ژنیکوماستی دخیل هستند. اگر تحت درمان هستید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت امکان از داروهایی استفاده کنید که سبب بروز این پدیده نشوند. (بخصوص اگر در حال حاضر با این مشکل مواجه هستید)

روش درمان طبیعی عارضه ژنیکوماستی چیست؟

اگر کسی دچار ژنیکوماستی حاد شود، بهترین راه درمان آن مراجعه به پزشک متخصص و عمل جراحی میباشد، اما روش هایی وجود دارد که با مراعات آن میتوانید از به وجود آمدن این عارضه جلوگیری کنید و یا اگر مقدار کمی دچار این عارضه شده اید آن را برطرف کنید.

مطالب مرتبط
مصرف مکمل ورزشی و رژیم غذایی مناسب برای ورزشکاران

ممکن است شما تصور کنید که میان ژنیکوماستی و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد، به صورتی که باید از مواد خاصی اجتناب کنید و یا مواد خاصی را جهت سرکوب ژنیکوماستی مصرف کنید. اما تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی میان ژنیکوماستی و مواد غذایی خاصی گزارش نشده است. اما می‌توان تحت رژیم های غذایی خاص و با کاهش وزن و چربی عمومی بدن، نشانه های این عارضه و بزرگی پستان ها را کنترل کرد و کاهش داد. علاوه بر این، گمانه زنی هایی در رابطه با تاثیر برخی مواد غذایی بروی ژنیکوماستی صورت گرفته که در ادامه به بررسی دقیق تر آن ها خواهیم پرداخت.

رژیم غذایی برای کاهش ژنیکوماستی، باید با مواد مغذی ولی کم کالری غنی شود تا منجر به کاهش وزن و درصد چربی شما شود. مواد غذایی مناسبی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، لبنیات بدون چربی، منابع پروتئین کم چربی مانند مرغ، گوشت قرمز، غذاهای دریایی بخصوص ماهی. در این موارد پیشنهاد میشوندو

اما در بحث تمرین همان طور که گفتیم ژنیکوماستی، باعث جمع شدن غده ی چربی در نوک پستان های مردان میشود به همین دلیل چربی سوزی میتواند عامل مهمی در جهت از بین رفتن این عارضه باشد ،ورزش هوازی برای کاهش چربی شما واجب و ضروری است. سعی کند حداقل ۵ روز در هفته و هر بار حداقل ۳۰ دقیقه به پیاده روی تند، شنا و یا دوچرخه سواری بپردازید.

گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.