۵ گیاهی که در حالت پخته نسبت به حالت خام سالم تر هستند

0

۵ گیاهی که در حالت پخته نسبت به حالت خام سالم تر هستند

یک موضوع داغ در میان گیاهخواران این است که کدام نوع حالت پخته یا خام دارای مواد مغذی تری هستند؟

از یک طرف، علاقه مندان به مواد غذایی خام، تأکید می کنند که پخت و پز، تمام ویتامین های اساسی موجود در سبزیجات را حذف می کند و آنزیم های مفید آن را از بین می برد. اما، مانند اغلب موارد، به سادگی نمی توان از کنار این موضوع ساده گذشت.

بله، سبزیجات خام باید به مقدار فراوان مصرف شوند، اما باید همچنین از مصرف غذاهای ساتوری، بخار شده، کباب شده و بو داده غافل نشد، زیرا تحقیقات نشان می دهد که پخت و پز می تواند دیوارهای سخت سلولی را تجزیه نموده و باعث جذب مواد مغذی آن گردد.

در اینجا به ۵ گیاه شگفت انگیز اشاره می کنیم که باید در معرض حرارت قرار بگیرند تا سالم تر باشند:

 

۱-هویج

شما می دانید هویج دارای ویتامین های ضروری برای حفظ چشمان شماست، اما آیا از علت آن باخبرید؟ علت آن به خاطر وجود ترکیبی به نام بتا کاروتن است که به هویج رنگ نارنجی می بخشد. بتا کاروتن به ویتامین A در بدن تبدیل می شود، که برای مواردی که شما قبلا آن را حدس زده اید ضروری است!

در سال ۲۰۰۲، محققان دریافتند که هویج پخته شده باعث افزایش مقدار بتاکاروتنی می شود که بدن شما قادر به جذب آن است.

 

۲- گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی، کچاپ همگی جزو مواردی هستند که به شما شانس خوردن مقدار زیادی گوجه فرنگی پخته را می دهند. اما اگر قبلا اینکار را انجام نمی دادید، اکنون زمان مناسبی برای شروع خواهد بود.

 با توجه به تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه، اگر شما خود را به خوردن گوجه فرنگی تازه محدود کنید، پس فقط از ۴ درصد ذخایر آنتی اکسیدان بالقوه آن به نام لیکوپن که در این سبزی، میوه مانند وجود دارد، بهره خواهید برد.

این بدین دلیل است که گوجه فرنگی خام دارای دیواره های ضخیم سلولی می باشد که بدن ما را برای جذب لیکوپن با دشواری مواجه می سازد. وندی بازیلیان، اظهار می کند: هنگامی که این سبزی پخته می شود، جذب لیکوپن آن برای بدن ما بسیار راحت تر خواهد بود.

 

مطالب مرتبط
ارتباط شیوه های هورمونی پیشگیری از بارداری با افسردگی

۳-اسفناج

اسفناج دارای مقادیر زیادی آهن است اما می تواند حاوی فولات هم باشد، ویتامین B ضروری که برای رشد سلولی و سلامت تولید مثل در سبزیجات با رنگ سبز تیره یافت می شود.

loading...

در حالیکه پخت و پز اسفناج سطوح فولات را افزایش نمی دهد، مطالعه سال ۲۰۰۲ نشان می دهد که اسفناج  بخار پز از سطوح ثابت فولات برخوردارند.

 علت حائز اهمیت بودن این موضوع در چیست؟ این تحقیقات بیان می کنند که با خورد شدن مقادیر زیادی از اسفناج به برش های کوچک و سپس پخته شدن آن اتفاقی که می افتد این خواهد بود که شما با مصرف زیاد این ماده مقدار فولات بیشتری جذب خواهید نمود.

 

۴-مارچوبه

این ساقه های سبز رنگ دارای مقادیر فوق العاده ای از ویتامین های ضد سرطانی مانند A، C و E و فولات می باشد. اما دیواره سلول های ضخیم آن کار جذب این مواد مغذی برای بدن را با دشواری مواجه می سازد.

پختن مارچوبه باعث تجزیه سلول های فیبری آن شده و ما قادر به جذب ویتامین های بیشتری خواهیم بود.

 

۵- کدو تنبل

ما می دانیم خوردن کدو تنبل خام دقیقا درست نیست و این چیز خوبی است، چرا که کدوی پخته شده به صورت غیر قابل باوری مغذی تر از نوع خام آن است (از جمله انواع دیگر کدو مانند کدو سبز و بلوط).

 کدو تنبل، مانند هویج، غنی از آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کاروتن است که پس از گرم شدن هضم بسیار آسان تری خواهد داشت.

 

اهمیت روش پخت و پز سبزیجات

در حالیکه سبزیجات پخته شده عالی هستند، اما دو متخصص تغذیه در نیویورک این ادعا را دارند که روش پخت آنها مهمتر است. اما برای حفظ ارزش مواد غذایی بالا در حداکثر مقدار ممکن:

۱- تحقیقات نشان می دهد که بهترین روش مطلوب برای پخت و پز سبزیجات جوشیدن است، اما نه در یک ظرف بزرگ از آب مانند پختن ماکارونی. این دو متخصص پیشنهاد می کنند که به ظرف در حال جوشیدن این سبزیجات ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری آب اضافه کنید.

۲- سبزیجات را به صورت کلی بپزید. این پختن نه تنها باعث حفظ عطر و بوی آن می شود، بلکه همچنین می تواند ۲۵ درصد بیشتر از سبزیجاتی که قبل از پخت برش خورده اند به شما مواد مغذی ارائه دهد.

۳-چربی کمی اضافه کنید. چربی های سالم مانند روغن زیتون، روغن آووکادو یا روغن کتان می توانند توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی کلیدی افزایش دهند.

 

مطالب مرتبط
چالش ۳۰ روز غذای سالم: اسفناج برای از بین بردن عفونت

اختصاصی سایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.