چگونه رژیم غذایی می تواند سلول های سالم و جوان را حفظ کند و ایمنی بدن را افزایش دهد

ایمنی بدن

0

تعامل بین ایمنی و باکتری روده بر  فرآیند پیری و  ایمنی بدن تاثیر می گذارد

مکانیسمی که سیستم ایمنی بدن باکتری روده و پیری را با هم مرتبط می سازد، در پژوهش های اخیر دیده می شود. دانشمندان سوئیسی ادعا می کنند، عدم تعادل در باکتری های روده ممکن است  باعث پیری گردد. اختلال عملکرد سیستم ایمنی می تواند باکتری های روده ای را به گونه ای تغییر دهد که تغییرات مربوط به پیری را در بدن تحریک کند.

یک مقاله در مجله ایمنی بدن جزئیات نحوه استفاده دانشمندان از مگس های میوه ای تغییر یافته ژنتیکی را برای رسیدن به این نتیجه گیری مشخص می کند.

آنها با تعویض یک ژن، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی را ایجاد کردند. این منجر به عدم تعادل در باکتری روده و یا میکروبیوتا شد که باعث تولید بیش از حد اسید لاکتیک میگردد. اسید لاکتیک اضافی، مواد شیمیایی تولید میکند به نام گونه های اکسیژن که می توانند به سلول آسیب برسند و ارتباطی با تغییرات مرتبط با پیری در اندام و بافت داشته باشد.  برنو لماتر، استاد انستیتو سلامت جهانی EPFL و تیم او، معتقد است که پستانداران نیز مکانیسم مشابهی دارند.

یوگور ایاتسنکو، دانشمند گروه تحقیقاتی پروفسور لماتر می گوید: “مطالعه ما،” یک عضو خاص میکروبیوتا و متابولیت را مشخص میکند که می تواند در فرآیند پیری ارگان میزبان تأثیر بگذارد “.

نیاز به درک متابولیسم وجود دارد

روده تقریبا تمام حیوانات بزرگ، محیطی برای  باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم هاست که به طور کلی به عنوان میکروب های مشترک شناخته می شوند. شواهد رو به افزایشی وجود دارد که میکروبهای مشترک بر سیستم ایمنی و سایر قسمتهای بدن تاثیر میگذارند و در تعادل با آنها زندگی می کنند. اختلال در این همزیستی متوازن به عنوان اختلال یا عدم تعادل باکتری های روده شناخته شده است و می تواند به دلایل مختلف مانند بیماری و استفاده از داروها رخ دهد.

مطالب مرتبط
آجیل خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش می دهد

چگونه رژیم غذایی می تواند سلول های سالم و جوان را حفظ کند و ایمنی بدن را افزایش دهد

تحقیق اخیر نشان می دهد یک رژیم غذایی سالم می تواند از بدن در برابر بیماری های مزمن محافظت کند و افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

  مطالعات همچنین ارتباط بین دیس بیوسیس (عدم تعادل باکتریهای روده) با تغییرات مرتبط با بیماری های مختلف و همچنین طول عمر کوتاهتر را کشف کرده اند. با این حال، ماهیت بیولوژیکی این ارتباطات و سازوکارهایی که آنها را پیوند می دهند، تا حدودی نامشخص است.

تیم  تحقیقاتی تصمیم گرفت تا با استفاده از مگs میوه به عنوان ارگانیسم مدل خود بررسی ها را انجام دهد. دانشمندان اغلب از این گونه برای مطالعه باکتری های روده و ژنتیک استفاده می کنند.

دیس بیوسیس (عدم تعادل باکترهای روده) موجب  کاهش طول عمر می شود

در کار قبلی یک ژن شناسایی شده است که سیستم ایمنی بدن را در مگس میوه برای تشخیص باکتری های بالقوه مضر خارجی و حمله به آنها شناسایی می کند. این ژن پروتئین شناخته شده نام گرفته است (PGRP-SD).

برای تحقیقات جدید، تیم با حذف ژنهای PGRP-SD، یک مدل جهش یافته از مگس میوه مصنوعی تولید کرد. نتیجه این بود که مگس هایی که تحت تاثیر  آزمایشات ایمنی بدن قرار گرفته بودند، به اندازه مگس های معمولی عمر نمی کردند. آنها همچنین تعداد بیشتری از باکتری لاکتو باسیل پلانتاروم را در بدن خود داشتند.

پلانتاروم یک باکتری روده ای است که اسید لاکتیک را تولید می کند. دانشمندان میزان اضافه شدن اسید لاکتیک در مگس های دارای اختلال ایمنی را همراه با افزایش گونه های اکسیژن واکنش یافته نشان دادند. از سوی دیگر، فعال کردن PGRP-SD “مانع ازوقوع دیس بیوسیس در مگس شده و عمر آنها را طولانی تر میکند.

مطالب مرتبط
12 مزیت برتر استفاده از زوفا

پروفسور لامرت توضیح می دهد: “اسید لاکتیک، متابولیتی تولید شده توسط باکتری پلانتاروم در روده با اثر جانبی تولید گونه های اکسیژن واکنشی که باعث آسیب اپیتلیال می شوند، گنجانیده شده است. ایگور ایاتسنکو خواستار مطالعات بیشتر برای پیدا کردن اطلاعات دقیقتر در مورد  ارتباط بین متابولیسم باکتری ها و بدن در طول سال ها شده است.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.