دستمال مرطوب باعث ایجاد آلرژی غذایی در نوزادان و کودکان می شود

0

دستمال مرطوب به ایجاد آلرژی غذایی در دوران کودکی کمک می کند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که استفاده از دستمال مرطوب می تواند نوزادان را در معرض خطر واکنش های آلرژیک قرار دهد و باعث ایجاد رخنه هایی در پوشش محافظ پوست و ایجاد حساسیت غیر معمول بیشتر نسبت به مواد شیمیایی گردد.

محققان آمریکایی پس از این که نشان دادند پس از تماس مکرر پوست با صابون، روغن های طبیعی موجود در سطح پوست از بین می روند، پیشرفت بزرگی را در درک حساسیت های بدن ما به وجود آوردند.

آلرژی نوزادان در اثر دستمال مرطوب

نویسندگان این تحقیق اذعان داشتند که اگر باقی مانده های پاک کننده های مرطوب از روی پوست شسته نشوند، نوزادان در معرض جذب مواد شیمیایی قرار خواهند گرفت که باعث ایجاد آلرژی در آنها خواهد شد.

این امر مخصوصا برای کودکان مبتلا به سندروم های ژنتیکی شدیدتر است و باعث ایجاد آلرژی هایی  در کودکان می شود که با شرایطی مانند اگزما مرتبط می باشد. این حساسیت های پوستی می تواند یک سوم افراد را  در دوران کودکی به آلرژی مبتلا کند.

یافته ها به نحوی نشان می دهد که چگونه آلرژی غذایی، سبب بروز پاسخ ایمنی شدید به مواد بی ضرر، می شود و به همین دلیل است که میزان حساسیت در ۲۰ سال گذشته در کشورهایی مانند ایالات متحده در حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است. میلز، استاد ایمن شناسی آلرژی در دانشگاه نورثوسترن، “بیان نمود که چنین شرایطی، پایه ای را برای ایجاد آلرژی غذایی فراهم می آورد”و این امر می تواند برای ما پیشرفت بزرگی در زمینه درک چگونگی ایجاد آلرژی غذایی در دوران ابتدایی زندگی باشد.”

موش ها واکنش های آلرژیک گسترده ای را به دستمال مرطوب بروز دادند

اگزما ناشی از جهش های ژنتیکی می باشد که عملکرد برخی از پروتئین های تعبیه شده در پوست را مختل می سازد  و اثرات ماندگاری را بر جای می گذارد. اما در آزمایش بچه موش های دارای جهش های اگزما، قرار گرفتن در معرض بادام زمینی به تنهایی برای ایجاد حساسیت و آلرژی کافی نبود. پروفسور میلز پس از مطالعه تحقیقاتی که نشان می دادند پس از استفاده از صابون و از بین رفتن موانع موجود در پوست، داروها به راحتی وارد پوست می شوند دریافت که همین امر برای نوزادان پس از استفاده از دستمال های مرطوب نیز رخ می دهد!

مطالب مرتبط
آنژیولیپوم یا توده خوش خیم بافت چربی چیست؟ علائم، عوارض و درمان

با تکرار آزمایش، تیم ابتدا سولفات لاریل سدیم را که، یک  ماده رایج در صابون معمولی است و در دستمال مرطوب نیز یافت می شود، قبل از قرار دادن موش ها در معرض مواد غذایی رایج و دیگر آلرژن ها به بدن آنها مالیدند. آنها در یک دوره دو هفته ای سه یا چهار بار این کار را تکرار کردند و سپس به عنوان غذا به آن ها تخم مرغ یا بادام زمینی داده شد.

محققان جوش هایی را در محلی که پوست موش ها در معرض مواد شیمیایی قرار گرفت بود مشاهده نمودند و همچنین موش ها واکنش های آلرژیک گسترده ای را بروز دادند. اثر دستمال های مرطوب می تواند شبیه به از بین رفتن موانع  پوستی یا حساسیت خفیف یا اگزما شدید باشد و لذا بهتر است که والدین از روش های قدیمی شست و شوی نوزادان استفاده کنند. بنابراین میزان آلودگی پوستی کودک نسبت  به آلرژن های مواد غذایی را با شستن مکرر دست ها قبل از تماس با کودک و کاهش استفاده از دستمال مرطوب کاهش داد.

اختصاصی وردنگار؛ کپی برداری با لینک دهی مستقیم مجاز است

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.