شواهد نشان می دهد فقط انسان های مدرن قادر به مشاهده رنگ آبی هستند

0

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فقط انسان های مدرن قادر به مشاهده رنگ آبی هستند

بینایی انسان، رمز و رازی باور نکردنی را در پس زمینه خود دارد. اکثر ما قادر به دیدن حدود یک میلیون رنگ هستیم و هنوز هم نمی دانیم که چرا همه ما این رنگها را به یک صورت مشاهده می کنیم. اما شواهد مستدلی وجود دارد که نشان می دهد تا عصر مدرن انسان ها قادر به مشاهده رنگ آبی نبودند.

همانطور که کوین لوریا در سال ۲۰۱۵ گزارش داده است، شواهد  این امر به سال های دهه ۱۸۰۰ باز می گردد.

در این زمان ، دانشمندی به نام ویلیام گلدستون متوجه شد که در اودیسه، هومر اقیانوس را به عنوان “شراب تاریکی” و سایر رنگهای عجیب و غریب توصیف می کند، اما او هرگز کلمه “آبی” یا Blue را به زبان نمی آورد.

چند سال بعد فیلسوفی به نام لازاروس گایگر تصمیم گرفت تا به تحقیق در رابطه با این موضوع بپردازد و در این راستا متون باستانی ایسلندی، هندو، چینی، عربی و عبری را تجزیه و تحلیل کرد تا ببینند که آیا از کلمه آبی رنگ در آنها استفاده شده است یا خیر.

او نتوانست هیچ اشاره ای به کلمه آبی را پیدا کند.

در حقیقت، اولین جامعه ای که از کلمه “Blue” استفاده نمودند مصری ها بودند و می توان آن ها را اولین فرهنگی دانست که توانستند “رنگ آبی” را ایجاد نمایند. به نظر می رسد از آن به بعد بود که مردم جهان دریافتند چنین رنگی نیز در دنیا وجود دارد. اما آیا فقط به این دلیل که اجداد ما کلمه ای برای توصیف آبی نداشتند، می توان استدلال کرد که آن ها نمی توانستند رنگ آبی را مشاهده کنند.؟

مطالعات مختلفی سعی نمودند تا به این حقیقت پی ببرند، اما یکی از جذاب ترین مطالعات در سال ۲۰۰۶ توسط ژول دیودیوف، روانشناس دانشگاه لندن منتشر شد.

مطالب مرتبط
جانشین کنکورد در صنعت مسافربری هوایی

دیویدوف و تیم او،  تحقیقاتی را بر روی  قبیله هیمبا از نامیبیا انجام دادند. در زبان آن ها هیچ کلمه ای برای تعریف آبی وجود ندارد که سبب ایجاد تمایز بین رنگهای آبی و سبز شود.

برای آزمایش این امر که آیا آنها می توانند ” آبی” را مشاهده کنند یا نه، به اعضای قبیله ۱۱ مربع سبز و یک مربع کاملا آبی نشان داده شد و از افراد قبیله خواسته شد تا به محققان بگویند که رنگ کدام مربع با بقیه مربع ها تفاوت دارد. بسیاری از افراد قبیله نتوانستند مربع مذکور را تشخیص دهند و آن هایی هم که به جواب درست رسیدند زمان زیادی را صرف فکر کردن به این موضوع نمودند.

اما، جالب است که قبیله هیمبا واژه های بسیار بیشتری برای توصیف رنگ سبز نسبت به ما دارند.

بنابراین، برای معکوس کردن روند این آزمایش، دیودیوف، ۱۱ مربع با یک تناژ سبز، و سپس یک مربع اضافی  با تناژ سبز متفاوت را به گروهی از انگلیسی زبانان نشان داد.

همان طور که مشاهده می کنید، برای ما تشخیص اینکه کدام مربع از سایر مربع ها متفاوت است دشوار می باشد. و بسیاری از انگلیسی زبانان نتوانستند هیچ تفاوتی را در بین مربع ها ببینند. اما قبیله هیمبا، به سادگی توانستند مربع عجیب و غریب را مشخص نمایند. مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۷ بر روی گروهی از بومیان روسیه  که هیچ کلمه ای برای توصیف رنگ آبی نداشتند انجام شد نشان داد که آن ها، دارای کلمه ای برای توصیف رنگ آبی روشن (goluboy) و آبی تیره (siniy) هستند و  می تواند رنگ  آبی روشن و تیره را خیلی سریع تر از انگلیسی زبان ها تفکیک نمایند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینکدهی مستقیم مجاز است

مطالب مرتبط
اسب چموش فراری از کجا می آید؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.