مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی احتمال بروز حاملگی در لقاح IVF را افزایش نمی دهد

0

طب سوزنی و لقاح درون وریدی : طب سوزنی قبل و بعد از لقاح داخل وریدی (IVF) به طور مکرر توسط زنان مورد استفاده قرار می گیرد. زنان امیدوارند که با این کار شانس خود را برای داشتن یک نوزاد سالم افزایش دهند، و در عین حال استرس خود را کاهش داده و آرامش خود را در طول درمان بهبود بخشند. چندین آزمایش بالینی کوچک قبلی طب سوزنی را به عنوان راهی برای درمان استرس بارداری و مشکلات بارداری پیش بینی نشده پیشنهاد نموده بودند.

اما مطالعه جدید ما نشان می دهد که این گونه نیست. بررسی بیش از ۸۰۰ زن استرالیایی و نیوزیلندی که در طول دوره های لقاح داخل وریدی خود تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفته اند ، تفاوت های قابل توجهی را در میزان تولد و باروری نشان نداد. یافته های این مطالعه که امروز در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) منتشر شد از دستورالعمل های اخیر انجمن جامعه پزشکی باروری آمریکا و دو روش متا آنالیز با کیفیت دیگر (که داده های مطالعات متعدد را برای شناسایی یک اثر رایج ترکیب نمودند)   پشتیبانی می کند.

اثرات یک دوره کوتاه طب سوزنی در طی یک دوره لقاح داخل وریدی

لذا در این مطالعه، اثرات یک دوره کوتاه طب سوزنی در طی یک دوره لقاح داخل وریدی مورد بررسی قرار گرفت. اما دانشمندان نتوانستند نشان دهند که طب سوزنی باعث افزایش باروری ، حاملگی بالینی و یا کم شدن سقط جنین می شود. در ۱۶ مرکز لقاح داخل وریدی در استرالیا و نیوزیلند، کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده (  اثرات یک درمان تجربی بر روی یک گروه ازمایش و یک گروه دارونما مورد بررسی قرار گرفت) با هدف افزایش نرخ زایمان کودکان سالم و حاملگی در میان ۸۴۸ زن که در بازه ی  سنی ۱۸ تا ۴۲ سال قرار داشتند تحت یک دوره لقاح داخل وریدی و در طی یک دوره چهار ساله انجام شد.

مطالب مرتبط
پنج راه ساده داشتن پوست صاف و شفاف برای بانوان

اولین درمان طب سوزنی در شروع پروسه لقاح داخل وریدی انجام شد یعنی همان زمانی که دارو برای تحریک تخمدان و  تولید فولیکول ها  به زنان داده می شود. پس از لقاح موفقیت آمیز، طب سوزنی در نقاط ی که از قبل مشخص شده بود، بلافاصله پس از انتقال جنین به رحم زنان اعمال گردید.

گروه کنترل در این مطالعه طب سوزنی ساختگی را دریافت می کرد. این گروه نیز به نظر طب سوزنی واقعی را دریافت می کردند اما سوزن در داخل پوست وارد نمی شد. برای هر دو گروه، سوزن توسط یک لوله پلاستیکی در جای خود نگهداری شد، اما همانطور که محققان سوزن را روی پوست قرار می دادند، تنها در  گروه درمان، سوزن پوست را سوراخ  کرده و وارد پوست می شد.

نتایج

نتایج نشان داد که بارداری بالینی، در زنان درمان شده با  طب سوزنی، ۷/۲۵ درصد و در زنان گروه کنترل طب سوزنی ساختگی، ۷/۲۱ درصد بود و ۳/۱۸ درصد از زنان دریافت کننده طب سوزنی در مقایسه با ۸/۱۷ درصد از زنان گروه کنترل دریافت کننده طب سوزنی ساختگی، نوزاد زنده و سالمی را به دنیا آوردند. در حالی که افزایش ۴ درصدی ممکن است امیدوار باشد، با توجه به کم بودن میزان موفقیت در روش لقاح داخل وریدی ، دانشمندان نمی توانند استدلال کنند که طب سوزنی در این روش موفقیت آمیز بوده است. این بدان معنی است که مطالعه اخیر دانشمندان از این مقوله حمایت نمی کند که طب سوزنی می تواند حاملگی یا زایمان نوزاد سالم را در هنگام دریافت  لقاح داخل وریدی بهبود بخشد.

با این حال، از لحاظ عملکرد بالینی، طب سوزنی می تواند شامل جلسات بیشتری قبل از شروع دوره لقاح داخل وریدی باشد. اما هنوز اثرات افزایش جلسات طب سوزنی بر میزان باروری و تولد نوزاد زنده تست نشده است. علیرغم پیشرفت های علمی به عمل آمده در  لقاح داخل وریدی ، میزان موفقیت این روش هنوز کم است. در نتیجه، داروهای جدید، تکنیک های آزمایشگاهی و سایر روش های درمانی باید توسعه یافته و دقیقا آزمایش شوند تا اثرات آن ها بر تولد نوزادان سالم برای زنان دریافت کننده درمان لقاح داخل وریدی مورد بررسی قرار گیرد. طب سوزنی به مدت طولانی برای درمان مشکلات زنان و مامایی مورد استفاده قرار گرفته است.

loading...

اولین آزمایش تصادفی

در سال ۲۰۰۲، اولین آزمایش تصادفی کنترل طب سوزنی، که فرم خاصی از طب سوزنی لقاح داخل وریدی است در زمان انتقال جنین به بیمارستان به کار گرفته شد. نتایج نشان داد که احتمال افزایش حاملگی از طریق طب سوزنی دو برابر بیشتر از زنان تحت درمان با لقاح داخل وریدی است. آزمایشات بالینی دیگری نیز برای بررسی این موضوع که آیا این نتایج قابل تکرار هستند یا خیر، انجام شد. بعضی از آزمایشات نشان دادند که طب سوزنی اثر معنی داری دارد اما سایر آزمایشات این گونه نبودند.

مطالب مرتبط
منابع غذایی B-12 برای رژیم غذایی وگان و گیاهخواران

داشتن جریان خون مناسب برای رشد تخمک های نابالغ و اندومتریوم (پوشش رحم) و باروری و حاملگی زنان مهم است.

مطالعات انجام شده بر روی فرم قوی این نوع طب ، یعنی طب سوزنی الکتریکی، نشان داده اند که این طب ممکن است بر روی فعالیت عصب مرکزی سمپاتیک تأثیر بگذارد و ممکن است جریان خون را در قسمت های بدن افزایش دهد و باعث بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به بافت تخمدان و رحم شود.

استرس نقش مهمی را در میزان باروری ایفا می کند. در میان زنان دریافت کننده لقاح داخل وریدی  ، تحقیقات قبلی ارتباط بین سطوح پایین اضطراب و افزایش حاملگی را نشان داده اند.

در پژوهش قبلی ما، طب سوزنی به منظور کاهش استرس و بار هیجانی در زنان تحت درمان لقاح داخل وریدی مورد استفاده قرار گرفت.

بنابراین ما امیدواریم بتوانیم از یافته های جدید متخصصان برای تصمیم گیری در مورد استفاده از طب سوزنی و  رسیدن به حاملگی و تولد نوزادان زنده و سالم استفاده نماییم.

با توجه به یافته های منتشر شده در این آزمایش ، نمی توان نقش حمایتی   طب سوزنی را در کاهش استرس، افزایش آرامش و بهبود شرایط زنان در هنگام درمان با لقاح داخل وریدی نادیده گرفت لکن این اثرات چندان پر رنگ و برجسته نبوده اند.

این یافته ها نشان می دهد در حالی که طب سوزنی احتمال داشتن یک نوزاد سالم را چندان افزایش نمی دهد، اما می تواند به زنان کمک کند تا با استرس های لقاح داخل وریدی کنار بیایند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.