گزارشات نشان می‌ دهد که ویروس‌ های هوازی علت پاندمی‌ های آینده خواهد بود

0

به گزارش وردنگار به نقل از medicalXpress ؛ نتایج یک گزارش جدید که توسط گروهی در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز ارائه شده است، نشان می‌ دهد که شاید ما نگران نوع اشتباهی از ویروس‌ ها هستیم. این گزارش استدلال می‌ کند که بجای نگرانی در مورد ویروس‌ های ابولا یا زیکا، باید نگران عفونت‌ های هوازی باشیم. چرا که آنها خطر بیشتری در انتشار پاندمی [ همه‌ گیری جهانی ] دارند.

رسانه‌ ها تمایل دارند بیشتر به بیماری‌ های واگیرداری چون بیماری ابولا که در آنها بیمار دچار علائم وحشتناکی است، توجه کنند. اما طبق این گزارش، اگر یک پاندمی هم وجود داشته باشد، احتمالاً چنین ویروس‌ هایی، همان ویروس‌ های پاندمی بزرگ آینده نمی‌ شوند.

پس از مطالعه ی محتمل‌ ترین سناریو حول محور یک پاندمی جهانی، گروه مورد نظر دریافت که احتمال دارد این موضوع شامل ویروس آر.ان.ای ( نوعی ویروس که آر.ان.ای بخشی از ساختار ژنتیکی آن است) باشد.

چنین ویروس‌ هایی معمولاً هوازی هستند و به سرعت جهش می‌ یابند که به آنها اجازه می‌ دهد به شکلی تغییر کنند که بتوانند میلیون‌ ها نفر را از بین ببرند.

برای نشان دادن احتمال وجود یک پاندمی در آینده، پژوهشگران رویکرد جدیدی اتخاذ کردند. آنان به جای اتکا به لیست‌ ویروس‌ های خطرناک شناخته شده، تحقیقات خود را با چشم‌ پوشی و نادیده گرفتن تاریخ گذشته و تفکر عموم آغاز کردند. در عوض، آنان رویکردی منطقی اتخاذ کرده و مرتباً عواملی که منجر به شیوع گسترده می‌ شود را محدود کردند.

همچنین بطور دقیق نتایج پژوهش‌ ها و مصاحبه‌ های بیش از ۱۲۰ متخصص در این حوزه را مورد بررسی قرار دادند. آنان چندین ویژگی یک پاندمی [ همه‌ گیری جهانی ] بیماری‌ زا در آینده را شناسایی کردند: می‌ تواند پیش از پدیدار شدن نشانه‌ های عفونت قربانی منتشر شود، ممکن است چیزی باشد که اکثر افراد در مقابل آن ایمن نباشند و شاید مستلزم تلفات کمی باشد. آنان خاطرنشان کردند که احتمال دارد این بیماری قابل پیشگیری یا درمان نیز نباشد.

مطالب مرتبط
حالت تهوع در دوران حاملگی برای جنین خوب است

همچنین پژوهشگران اشاره داشتند که ویروس‌ های آر.ان.ای نزدیک‌ ترین نمونه‌ها به این موضوع هستند. ویروس‌ های آر.ان.ای شامل ویروس‌ های مسبب آنفولانزا و سرماخوردگی معمولی و همچنین ویروس سارس و دیگر بیماری‌ های تنفسی نیز می‌ باشند.

این پژوهشگران، گزارش خود با عنوان « ویژگی‌ های بیماری‌ زاهای فراگیر » را با ارائه پیشنهاداتی برای جلوگیری از پاندمی به پایان می‌ رسانند. آنان هشدار می‌ دهند که سیستم‌ های مراقبتی بهتری مورد نیاز است.

یکی از سیستم‌ ها شامل بیمارستان‌ هایی‌ است که هنگامی که یک بیمار علائمی دارد که معمولاً نشان دهنده سرماخوردگی، آنفولانزا یا ذات‌ الریه می‌ باشد، به طور قطع علائم بیماری‌ زا را شناسایی کنند. همچنین این گزارش تلاش بیشتری را برای توسعه داروهایی برای مبارزه با تمام ویروس‌ های آر.ان.ای و نه تنها آنفولانزا توصیه می‌ کند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.