۲۱ درمان خانگی آکنه + نحوه استفاده

0

۲۱ درمان خانگی آکنه + نحوه استفاده

آکنه ممکن است به عنوان مشکل وحشتناک در رابطه با زیبایی بیشتر زنان، به ویژه دختران در نظر گرفته شود . آکنه بیماری پوستی است که کاملا نوجوانان با آن آشنا هستند. آکنه اغلب مشکلات بسیاری را ایجاد می کند که زنان احساس عدم اعتماد به نفس و یا خجالت بهشان دست می دهد. این امر به طور چشمگیری بر آینده شغلی و زندگی روزمره تاثیر می گذارد. در بین  علل ایجاد آکنه به نظر می رسد که هورمون های مازاد و استرس ممکن است به عنوان دو عامل اصلی دیده شوند. روغن زیر سلول های پوست شما زیاد تجمع می یابد و آکنه را به وجود می آورد که به نظر می رسد در یک زمان کوتاه ناپدید نمی شود. با این حال، کشف یک درمان مناسب برای این مشکل بسیار دشوار نیست.

 در این مقاله  به شما چندین مورد از بهترین داروهای طبیعی خانگی برای آکنه را که روی صورت و بدن کار می کنند معرفی می کنیم. این روش های درمان خانگی طبیعی می تواند به طور مؤثر برای انواع پوست کار کند، بنابراین مطمئن نیستیم که چند راه حل وجود دارد که برای چند نوع پوست مناسب باشد. اگر پوست خاص یا آکنه بیش از حد داشته باشید، بهتر است با پزشکانتان بازدید کنید تا علل اساسی را پیدا کرده و بهترین راه حل درمان آکنه را برای سلامت و زیبایی شما ارائه دهند. این مقاله تنها آموزنده است و بهترین راه حل برای حذف آکنه استفاده از منابع معتبر است.

۱- یخ

اولین درمان، استفاده از یخ است. یخ به آکنه کمک می کند کوچکتر و کوچکتر شود یخ می تواند آکنه را به یک جوش تبدیل کند و اثر آن را کاهش دهد. راه استفاده از این درمان بسیار ساده و سریع است. از یک یخ مناسب برای پاک کردن آکنه صورت یا بدن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که چهره خود را با دمای مناسب آب بشویید تا مطمئن شوید که پوست شما قبل از استفاده از یخ برای جلوگیری از حساسیت، به ویژه در صورتتان کافی است.

۲- سیر

سیر به عنوان یک درمان جالب در پزشکی شرق، شناخته شده است. این شامل بسیاری از مواد ضد باکتری است که می تواند سلامت شما را بهتر کرده و به پیشگیری از بسیاری از باکتری ها و برخی بیماری ها کمک کند. دو راه وجود دارد که می توانید اعمال کنید. ابتدا سیر را در رژیم روزانه خود استفاده کنید. به رغم بوی کاملا ناخوشایند، سیر میتواند سلامت و زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد. در مرحله دوم، شما می توانید آن را خرد کرده و به طور مستقیم در منطقه آسیب دیده قرار دهید. سیر باعث کاهش اندازه آکنه می شود. با این حال، مراقب باشید زیرا سیر کاملا گرم است و ممکن است پوست نازک شما را تحت تاثیر قرار دهد. یک نکته این است که شما باید آن را با کمی آب مخلوط کنید.

۳- لیمو

یکی دیگر از بهترین داروهای خانگی برای درمان آکنه در صورت و بدن لیمو است. لیمو میوه معمولی کشورهای گرمسیری است. لیمو حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که می تواند به عنوان یک ماده آنتی بیوتیکی اعمال شود و از رشد باکتری ها جلوگیری کند. همچنین دارای اسید زیادی است که بر حذف آکنه تأثیر می گذارد. لیمو در کاهش التهاب و تورم مؤثر است. علاوه بر این، یک آنتی بیوتیک طبیعی است و ممکن است باعث کشتن باکتری هایی شود که موجب آکنه می شوند.

 شما می توانید لیمو را از بسیاری از سوپرمارکت ها خریداری کنید و آن را برای تهیه عصاره فشار دهید. آن را به صورت یا بدن خود اعمال کنید که آکنه دارد و پس از ده یا پانزده دقیقه شستشو دهید. اسید در لیمو می تواند سلول های مرده پوست شما را از بین ببرد، یک یا دو بار استفاده در هفته مناسب هستند. ویتامین C موجود در لیمو نیز به جلوگیری از بسیاری از بیماری ها و بیماری های رایج کمک می کند، زیرا به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

ویتامین C را به طور منظم و یا به سادگی یک فنجان آب لیمو برای سلامتی سالیانه مصرف کنید.

۴- آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گزینه خوب برای کسانی است که می خواهند پوست خود را هر روز صاف و تازه نگه دارند. ژل آن اغلب در لوسیون، پماد، صابون و کرم وجود دارد. به طور گسترده ای برای درمان بثورات، سوختگی ها، ساییدگی و سایر مسائل پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که در پوست استفاده می شود، ژل ممکن است به بهبود زخم، مبارزه با التهاب و درمان سوختگی ها کمک کند. همچنین، آلوئه ورا حاوی گوگرد و سالیسیلیک اسید است که همه آنها در درمان آکنه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. بر اساس یک مطالعه در مورد درمان بالینی در سال ۱۹۹۲، استفاده از اسید سالیسیلیک بر روی پوست به طور قابل توجهی به کاهش آکنه کمک می کند. به طور مشابه، استفاده از گوگرد در درمان آکنه موثر است.

مطالب مرتبط
کلوئید چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

 قطعه ای از آلوئه ورا را بردارید و عصاره آن را بگیرید. آن را روی پوست خود بخصوص چهره خود قرار دهید، برای پانزده یا بیست دقیقه بگذارید بماند و سپس آن را بشویید. آلوئه ورا باعث می شود که صورت شما تازه و تمیز شود. استفاده از آن یک بار به مدت دو یا سه روز می تواند پوست شما را تمیز تر و زیبا تر کند؛ یک راه خوب برای حذف آکنه، استفاده از این گیاه ساده است.

۵- خمیر دندان

در طول شب، کمی خمیر دندان می تواند به شما کمک کند اثر سریع این چیز ساده را تشخیص دهید. بسیاری از زنان از خمیر دندان به دلیل سودمندی و راحتی استفاده می کنند. پیش از رفتن به رختخواب، خمیردندان را بر روی جوش خود قرار دهید و صبح روز بعد آن را بشویید. این کار را دوباره در روز بعد تکرار کنید اگر آن به طور کامل ناپدید نشد.

۶- عسل

عسل، به ویژه عسل جنگلی، در زندگی ما بسیار مفید است. این معمولا حاوی تعداد زیادی از آنتی بیوتیک های طبیعی است که نقش زیادی در کاهش اندازه و التهاب آکنه دارند. همچنین ممکن است از عفونت پوست شما جلوگیری کند، که می تواند باعث مشکلات بسیاری در پوست یا زخم شود. بنابراین، عسل یکی از بهترین داروهای خانگی برای آکنه است که باید استفاده کنید.
در ابتدا پوست خود را با آب گرم تمیز کنید تا منافذ پوست باز شود و سپس عسل به پوست شما اعمال شود. در مرحله دوم، شما حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید و مقداری آب گرم را آماده کنید. در نهایت، چهره خود را با آب گرم که تهیه کرده اید بشویید و صورت خود را خشک کنید.
این راه حل طبیعی را دو تا سه بار در هفته به کار برید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

۷- روغن چای درخت

درخت چای شناخته شده در بسیاری از مناطق مرتفع در آسیا و اروپا است. برای سلامتی خیلی خوب است. درختان چای به جلوگیری از پیری پوست شما نه تنها با نوشیدن چای سبز بلکه همچنین با استفاده از روغن استخراج شده از درختان چای کمک می کنند. این ممکن است شامل بسیاری از خواص ضد باکتری باشد، که در درمان آکنه بسیار مفید است. بنابراین، روغن چوب چای ممکن است به عنوان یکی از داروهای خانگی مناسب برای آکنه مورد استفاده قرار گیرد.

روغن درخت چای به دلیل اثرات آن در مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب پوست معروف است. بنابراین، ممکن است باعث کاهش التهاب و قرمزی آکنه شود و به تدریج آنها ناپدید شوند. علاوه بر این، مطالعات متعدد نشان می دهد که استفاده از ۵٪ روغن چای بر روی پوست، آکنه را به طور موثر از بین می برد.  در مقایسه با استفاده از ۵٪ بنزویل پراکسید، ۵٪ روغن درخت چای به همان سرعت عمل نمی کند، اما پس از ۳ ماه استفاده، به طور قابل توجهی آکنه بهبود می یابد.

روغن درخت چای را در بسیاری از سوپر مارکت ها در نزدیکی خانه های خود میتوانید بیابید و آن را برای حذف آکنه در اسرع وقت امتحان کنید. روغن درخت چای قوی است، بنابراین به یاد داشته باشید قبل از استفاده از آن بر روی پوست شما رقیق شده باشد. شما می توانید روغن درخت چای را با آب به نسبت ۱: ۹ ترکیب کنید.  چوب پنبه را به این مخلوط اضافه کنید و سپس آن را به مناطق آسیب دیده خود اعمال کنید. سپس، در صورت نیاز، مرطوب کننده را اعمال کنید. این روش را ۱-۲ بار در روز تکرار کنید.

۸- جوش شیرین

یک علت اصلی ظاهر شدن آکنه مواد چرب زیر پوست است. بنابراین، یک راه خوب این است که شما باید آنها را برای کمک به نفس کشیدن پوست خود از بین ببرید. جوش شیرین به سلول های مرده پوست نفوذ کرده و باعث می شود روغن بیش از حد ناپدید شود.

راه استفاده از جوش شیرین ممکن است کاملا ساده باشد. شما باید مخلوطی از یک یا دو قاشق چای خوری جوش شیرین و چهار تا پنج قاشق چای خوری آب یا آب لیمو را مصرف کنید و آن را روی صورت یا بدن خود که آکنه دارد استفاده کنید. سپس، حدود ده یا پانزده دقیقه صبر کنید و چهره خود را با آب گرم شستشو دهید.

۹- بخار

بخار، به ویژه بخار گرم، می تواند پوست را آرام کند، منافذ را باز کند و آکنه را پاک کند. شستن صورت خود با آب مناسب ممکن است یک توصیه خوب از پزشک باشد تا به شما کمک کند کلسیم و مواد آرایشی را کاملا از بین ببرید.

پس از آن، کاسه آب گرم را تهیه کنید و یک حوله را روی صورت قرار دهید. شما حوله را بر روی سر و کاسه انداخته و بخار را به صورت خود اضافه کنید. فقط پنج تا ده دقیقه صورت خود را بالاتر از کاسه نگه دارید.

در آخرین مرحله چهره خود را با آب سرد بشویید تا میزان خلل و فرج را کاهش دهد و آن ها را به حالت طبیعی بازگرداند.

مطالب مرتبط
برنامه نویسی نورولوژیکی یا NLP (ان ال پی) راهی برای تغییر افکار و رفتار

۱۰- پاپایا

یکی دیگر از داروهای موثر برای آکنه، پاپایا است. این میوه نه تنها برای سلامتی بلکه برای زیبایی زنان نیز مفید است. شما می توانید ماسک پاپایا و عسل را برای صورت خود ایجاد کنید. مقداری از پاپایا توسط یک ابزار خالص پخته می شوند و با برخی از عسل های اصلی ترکیب می شوند. ماسک را کاملا روی صورت خود به مدت ۱۳ دقیقه قرار دهید، آرام باشید و صبر کنید. پس از آن، فورا صورت خود را با آب گرم و بلافاصله آب سرد بعد از گرم شدن بشویید.

loading...

شما باید این درمان خانگی را برای حذف آکنه به طور منظم انجام دهید، مثلا دو تا سه بار در هفته تا زمانی که متوجه شوید آکنه شما کاملا از بین رفته است.

۱۱- سفیده تخم مرغ

این ممکن است به عنوان یک روش ارزان و موثر یک پوست نرم و صاف را برای شما ایجاد کند. علاوه بر این، این روش به هیچ مهارت خاصی برای ایجاد ماسک خوب برای پوست شما، به ویژه صورت شما نیاز ندارد. بر طبق برخی از دانشمندان، استفاده از مخلوط سفیده تخم مرغ و آب لیمو راه خوبی برای به دست آوردن مزایای این دو ماده است.

برای ایجاد یک ماسک برای چهره شما، شما باید سه عدد تخم مرغ، یک لیمو، یک کاسه تمیز، دو کاسه کوچکتر و دو حوله کوچک تمیز تهیه کنید. سفیده را از تخم ها جدا کنید و آن را در یک کاسه کوچک قرار دهید. لیمو را به دو قطعه تقسیم کنید و آب را در یک کاسه کوچک قرار دهید. یک قاشق چای خوری آب لیمو را بگیرید و با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید. شما باید مخلوط را گرم کنید تا زمانی که به جوش بیاید. تقریبا پانزده دقیقه ماسک را روی صورت خود قرار دهید. پس از آن، شما باید صورت خود را با آب گرم شستشو دهید. از این روش برای یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

۱۲-زعفران

زعفران عمدتا از گیاهان گل های عجیب و غریب گرفته شده است. زعفران ممکن است یکی از موثر ترین درمان های خانگی برای آکنه باشد که باید گاهی اوقات امتحان کنید.

زعفران می تواند پوست شما را زیباتر کند و آکنه را کوچکتر و کوچکتر کند. شما می توانید یک شیر گرم همراه با کمی آب لیمو و برخی از رشته های زعفران را ترکیب کنید. پس از آن، این مخلوط را بر روی صورت خود قرار دهید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب سرد بشویید.

۱۳- سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل داشتن خاصیت اسیدیته در پوست شما به عنوان یکی از درمان های خانگی برای آکنه شناخته شده است. باکتری، روغن و گردو خاک را نیز تمیز می کند. سرکه سیب مانند سایر انواع سرکه ها دارای توانایی مبارزه با بسیاری از انواع ویروس ها و باکتری ها است. این شامل چند نوع اسیدهای آلی است که باعث کشتن باکتری ها پروپیوای باکتریوم آکنه می شوند به طور خاص، اسید بنچنیکین می تواند به مهار التهاب ناشی از پروپی آی باکتریوم آکنه، کمک کند که مانع از ایجاد آلرژی می شود. علاوه بر این، اسید لاکتیک توانایی کاهش زگیل ناشی از آکنه یا جوش را دارد. شما باید کمی سرکه سیب را به یک کاسه تمیز اضافه کنید. کمی آب اضافه کنید و آن را با سرکه سیب سرخ کنید. مقدار آب بستگی به میزان حساس بودن پوست شما دارد. بعد از تمیز کردن چهره خود، مخلوط را به یک حوله بمالید و بعد از ده دقیقه، صورت خود را با آب سرد شستشو دهید.

۱۴-مخلوط دارچین و عسل

ترکیبی از دارچین و عسل یک درمان خانگی طبیعی برای آکنه است. دارچین و عسل منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. بر طبق برخی مطالعات، استفاده از آنتی اکسیدان ها بر روی پوست می تواند به کاهش آکنه موثر تر از رتینوئید و بنزوئیل پراکسید – ۲ داروهای رایج آکنه کمک کند.

آنتی اکسیدانهایی که در این مطالعات مورد استفاده قرار گرفت، اسید چرب لینولئیک، آسکوربیل فسفات سدیم و ویتامین B3 بودند. این آنتی اکسیدان ها در دارچین یا عسل یافت نمی شوند، اما به نظر می رسد که آنتی اکسیدان های دیگر موجود در این مواد دارای اثر مشابهی هستند.
دارچین و عسل در مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب موثر است که عامل اصلی آکنه هستند.
اول از همه، دارچین و عسل را در یک کاسه مخلوط کنید. دوم، شما ممکن است ابتدا با استفاده از آب گرم خالص، کاملا چهره خود را بشویید. پس از آن، شما تمام مخلوط را به صورت خود اعمال کنید و آن را در طول شب بر روی صورت خود قرار دهید. صبح روز بعد، چهره خود را دوباره شستشو دهید و سعی کنید پوست صاف روی صورت خود را لمس کنید.

۱۵- برگ نعناع

برگ نعناع نه تنها در برخی از محصولات مراقبت از پوست مشابه در بازار امروز ما استفاده می شود بلکه همچنین یک درمان خانگی طبیعی برای آکنه است که برای شما بسیار ساده و مفید است. ممکن است حاوی برخی از مواد آنتی بیوتیک باشد که می تواند از التهاب پوست شما جلوگیری کرده و به کاهش جوش کمک کند.

مطالب مرتبط
4 خاصیت اثبات‌شد‌ه‌ی روغن نارگیل برای درمان آکنه و جای آکنه

استفاده از برگ نعناع بسیار ساده است. اولین گام این است که شما ممکن است برای پیدا کردن برخی از برگ های نعناع تازه و تمیز کمی زمان نیاز داشته باشید. شما می توانید آنها را در برخی از سوپرمارکت های محلی پیدا کنید.

برای مخلوط کردن تمام برگهای نعناع، ​​یک مخلوط کن را استفاده کنید تا مخلوط کاملا متراکم را ایجاد کنید. مخلوط را در یک ظرف پلاستیکی ذخیره کنید و زمانی که میخواهید آن را روی صورت و بدن خود جایی که آکنه است بمالید. به یاد داشته باشید قبل از استفاده از این مخلوط نعناع، ​​صورت خود را تمیز کنید.

۱۶- بلغور جو دوسر

یکی دیگر از داروهای خانگی ساده برای از بین بردن آکنه ممکن است بلغور جو دوسر باشد که بر تمیز کردن پوست شما اثر می گذارد و سطح روغن زیر پوست شما را کاهش می دهد. همچنین منافذ را گسترش می دهد و به پوست نفوذ می کند.

راه اول این است که شما یک قاشق چای خوری عسل را با یک قاشق چای خوری از ماست و سه قاشق چایخوری از تخم بلغور جو دوسر ترکیب کنید. آن را به مدت ۲۵ دقیقه روی پوست خود بمالید و پوست خود را با آب گرم شستشو دهید. شما این کار را هر روز انجام دهید تا بهبودی را مشاهده کنید.

راه دوم این است که شما مخلوطی از ۲ قاشق چای خوری تخم بلغور جو دوسر و کمی آب برای ایجاد یک مخلوط متراکم ترکیب کنید. پس از ایجاد، مخلوط را اعمال کنید. سپس با آب شستشو دهید. شما این کار را هر روز انجام دهید تا بهبودی را مشاهده کنید.

یکی دیگر از راه های استفاده از جو دوسر این است که شما دو قاشق چای خوری بلغور و یک قاشق چای خوری سیر را ترکیب کرده و بر روی آکنه قرار دهید که در تمیز کردن مواد چرب زیر پوست شما بسیار موثر است و سپس با آب شستشو دهید. این کار را هر روز انجام دهید تا بهبودی را مشاهده کنید.

۱۷- صورت را درست بشویید

هنگامی که شما در معرض جوش یا آکنه هستید، علاوه بر استفاده بسیاری از داروهای خانگی برای آکنه، شما باید به چگونگی مراقبت از چهره خود به درستی دقت کنید، زیرا پوست شما در حال حاضر بسیار حساس و آسیب پذیر است که می تواند منجر ایجاد به بسیاری از زخم های بد، به خصوص در صورت شود. شما باید چهره خود را با کرم یا ژل که برای پوست روغنی یا فقط برای آکنه قابل استفاده است شستشو دهید.

فقط مقدار مناسب کرم یا ژل را بر روی انگشتان خود بمالید و آن را با آب مخلوط کنید، باید از کرمی که می تواند باعث ایجاد فوم به علت اثرات بد این محصول شود اجتناب کنید. به یاد داشته باشید قبل از رفتن به رختخواب یا صبح روز بعد، چهره خود را بشویید. بلافاصله پس از برگشتن یا انجام کار سخت، باید صورت خود را به آرامی با یک حوله پنبه ای تمیز کنید.

۱۸- دستان خود را دور از صورتتان نگه دارید

دستان شما ممکن است حاوی بسیاری از باکتری ها باشد که برای پوست شما مضر است. دور نگه داشتن دستان شما از چهره تان نیز یک راه خوب برای از بین رفتن  آکنه می باشد. به خصوص، از ایجاد آکنه در پوست شما جلوگیری می کند، زیرا این کار می تواند به ایجاد برخی از زخم ها منجر شود که ممکن است برای مدت طولانی ناپدید نشوند.

۱۹-در استفاده از لوازم آرایشی هوشمند باشید

مواد آرایشی نقش مهمی در ایجاد آکنه در چهره شما بازی می کنند. در خرید وسایل و مواد آرایشی، شما باید برخی از محصولاتی را که دارای منشا طبیعی هستند انتخاب کنید. بسیاری از مردم، محصولاتی را انتخاب می کنند که دارای کلمه”non comedogenic” هستند. زیرا این محصول باعث جلوگیری از فعالیت منافذ پوستی نمی شود. به یاد داشته باشید که صورت خود را قبل و بعد از تشکیل یک پوشش آرایشی نازک با کرم پاکسازی یا ژل بشویید.

۲۰-اجتناب از برخی غذاها و نوشیدنی ها

انواع غذاها و نوشیدنی ها وجود دارد، که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید. برخی از غذاها حاوی مقدار زیادی روغن یا غذاهای سرخ شده است. نوشیدنی محرک برای مثال قهوه، نوشیدنی الکل یا نوشابه باید از رژیم غذایی شما حذف شود. یک توصیه این است که غذا خوردن و فعالیت های روزانه خود را طبق یک برنامه انجام دهید و هر روز ورزش کنید تا بتوانید از درون سالم بمانید.

۲۱-پاک کردن بدن

داشتن حمام منظم یا شستشوی مکرر چهره، یک راه خوب برای برداشتن آکنه یا جوش از چهره و بدن شما است. شما همچنین باید از هوای گرم دور بمانید، نور خورشید می تواند زیبایی و سلامت پوست شما را از بین ببرد.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینکدهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.