۷ عارضه جانبی امپرازول برای سوزش سر دل

0

۷ عارضه جانبی امپرازول برای سوزش سر دل

سوزش سر دل یک مشکل جدی است و برای درمان آن باید از داروی امپرازول استفاده کنید. شما احتمالا نامهای Prilosec یا Zegerid را شنیده اید – این دو یکی از محبوب ترین داروها برای درمان های سوزش معده می باشند. شما می توانید آن ها را  هر زمان که پس از شام خوردن دچار سوء هاضمه می شوید، مصرف کنید و یا اگر در معرض سوزش سر دل قرار داشتید پزشک شما می تواند یک دوز قوی تر را تجویز کند.

برای درمان باید نوعی دارو به نام مهار کننده پروتون-پمپ را مصرف کنید. شلپا راولا، MD، یک متخصص گوارش و استادیار پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، می گوید: “امپرازول ترشح اسید در معده که باعث سوزش می شود را متوقف می کند و با این کار مشکل را درمان می کند. این دارو همچنین می تواند برای درمان زخم ها و کمک به بیماران مبتلا به تومورهایی که سطح ترشح اسید معده را افزایش می دهند استفاده شود. امپرازول را می توان برای یک دوره کوتاه مثل چند هفته یا برای مدت زمان طولانی یا حتی تمام طول عمر استفاده کرد. اما فرقی نمی کند که شما  یک قرص OTC را مصرف می کنید یا لازم است که برای مدت زمان طولانی آن را مصرف کنید، برخی از عوارض جانبی وجود دارند که باید آن ها را بدانید.

امپرازول و سوزش سر دل

به طور مکرر به دستشویی می روید

Ravella می گوید: در حالی که این دارو برای اکثر مردم مشکلی ایجاد نمی کند، اسهال یکی از شایع ترین عوارض جانبی امپرازول است. اگر به طور دائمی به دستشویی می روید یا اگر خون را در مدفوع خود مشاهده کنید، وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
معرفی 9 غذا که خوردن‌شان سوزش سر دل را به همراه دارد

ایجاد گاز معده

ممکن است مصرف داروها منجر به تولید گاز معده شود، زیرا گاز یکی دیگر از عوارض جانبی رایج  است. در حالی که می تواند ناراحت کننده و شرم آور باشد، احتمالا یک مشکل بزرگ نیست.

گرفتگی شکم و حالت تهوع

loading...

Ravella می گوید: درد معده و حالت تهوع یک عارضه جانبی نسبتا معمولی از امپرازول است. این می تواند ناراحت کننده باشد. مصرف تمام داروها به شما کمک می کند تا درد کمتری تجربه کنید و اگر در میزان معقول مصرف شود، معده شما صدمه ای نخواهد دید.

به گفته کلینیک مایو، یک راه ممکن این است که قرص را قبل از وعده های غذایی خود و قبل از صبحانه مصرف کنید. اگر درد بسیار زیاد است که در خوردن شما تداخل ایجاد می کند، با پزشک خود مشورت کنید.

ایجاد سردرد

راولا می گوید سردرد یک عارضه بالقوه مصرف بسیاری از داروها و آنتی اسیدها است و هیچ استثنائی وجود ندارد. اگر احساس کنید که آمپرازول سردرد شما را افزایش می دهد، قطعا پزشک خود را ببینید زیرا داروهای دیگری نیز وجود دارند که می توانید آنها را امتحان کنید.

به نظر می رسد شما  دچار آفتاب سوختگی شده اید

پوست شما قرمز و دچار خارش شده است؟ راولا می گوید، تعداد کمی از زنان ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی از آمپرازول، بثورات را ایجاد کنند. اگر این مشکل ایجاد شد، باید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است به دارو حساسیت داشته باشید.

احساس خستگی و خواب آلودگی

احساس خستگی و خواب آلودگی هنگام استفاده از آمپرازول گزارش شده است. اما اگر احساس می کنید که حتی با یک چرت زدن اضافی هم احساس خستگی و خواب آلودگی شما از بین نمی رود، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. Ravella می گوید هر بار که اثرات جانبی دارو به طور جدی بر زندگی شما تأثیر می گذارد، باید به پزشک اطلاع دهید.

مطالب مرتبط
غذاهای مفید برای درمان اسهال

همواره احساس ناخوشایند دارید

راولا می گوید: استفاده از مهار کننده های پروتون پمپ، به خصوص در دراز مدت، می تواند خطر ابتلا به کمبود ویتامین B12 را به همراه داشته باشد و همچنین ابتلا به یک عفونت جدی باکتریایی به نام کلستریدیوم، شکستگی استخوان و احتمالا بیماری کلیوی را افزایش دهد. این عوارض جانبی بسیار نادر است، اما شما باید این موارد را بدانید. او می گوید: “به دلیل این نگرانی های امنیتی، من سعی می کنم که کمترین زمان مصرف آمپرازول را برای بیماران در نظر بگیرم.”

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.