مکمل HMB چیست؟ نحوه مصرف تا عوارض

مکمل HMB

0

در مورد مکمل HMB چقدر اطلاعات دارید؟ هر مکملی برای خود دارای عوارض و فواید بخصوصی می باشد. مکمل HMB هم از این قاعده مستثنا نیست. با ما همراه باشید تا در مورد این مکمل بیشتر بدانید.

HMB چیست؟

HMB یا بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات لوسین. این محصول متابولیت آمینواسید ضروری لوسین می‌باشد که به طور طبیعی در کبد تولید می شود . اچ ام بی در بدن ما از پروتئین مصرف شده توسط رژیم غذایی تامین می‌شود و به مقدار ناچیزی در غذاهایی مانند گربه ماهی، گریپ فروت و یونجه یافت می‌شود. پژوهش ها نشان می دهد که این ماده با کاهش تجزیه پروتئین سلول و فراهم آوردن پیش سازهای سنتز کلسترول غشای سلول موجب حفظ و بهبود توده عضلانی می شود.

در واقع HMB ماده ای است که از متابولیزه شدن آمینواسید ال لوسین در بدن تولید می شود. ال لوسین یکی از سه آمینواسیدی است که به عنوان آمینواسیدهای شاخه دار یا BCAA معروف هستند (ایزولیوسین و والدین دو آمینواسید دیگر این گروه هستند). بدن شما هر روز حدود ۲/۰ تا ۴/۰ گرم HMB بسته به پروتئین دریافتی روزانه می سازد.  به عبارت دقیق تر بسته به کل مقدار لیوسین دریافتی از رژیم غذایی. مشکل اصلی در مورد ال- لوسین این است که باید مقدار زیادی از این آمینواسید برای کسب نتایج مثبت مصرف شود که این مستلزم هزینه بالائی است.

فواید استفاده ازمکمل HMB

مکمل های اچ ام بی با کاهش میزان تجزیه ماهیچه بعد از تمرین به فرایند رشد ماهیچه کمک می‌کند. در صورت استفاده می‌توانید به مزایای زیر دست یابید:

۱- افزایش ترمیم ماهیچه و بازسازی

۲- افزایش VO2 و استقامت

۳- اچ ام بی می‌تواند سنتز پروتئین را افزایش دهد

۴-اچ ام بی باعث افزایش حجم ماهیچه می شود

۵-HMB از کاتابولیسم ماهیچه جلوگیری می کند

مطالب مرتبط
در مورد مکمل ورزشی اسید گاما لینولنیک چه می دانید؟

۶- افزایش سرعت بازیابی در افراد فعال و غیرفعال

۷- اچ ام بی اگر به مدت چند هفته مصرف شود، حتی اگر تمرین هم نکنید مفید است

۸- دو شکل اچ ام بی عبارتند از: شکل آزاد و شکل کلسیم دار

۹- اچ ام بی در افراد مسن برای رشد عضلات مفید است

۱۰- اچ ام بی چربی سوزی را تسریع کرده و افزایش می دهد

۱۱- اچ ام بی یکی از بی خطرترین مکملهای موجود است

۱۲- اچ ام بی جلوی تجزیه و تحلیل عضلات را گرفته و رشد عضلات را بهبود می بخشد

۱۳- اچ ام بی بهبود ریکاوری بدن با جلوگیری از پدیده کاتابولیسم و شکست پروتئین و تقویت شرایط آنابولیک

۱۴-اچ ام بی افزایش حجم خالص عضلانی را در پی خواهد اشت

۱۵-اچ ام بی هم در دوران رژیم ( کات ) و هم حجم می‌تواند استفاده شود

۱۶-اچ ام بی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود

۱۷-اچ ام بی کاهش خستگی و کوفتگی عضلات را در پی خواهد داشت

۱۸-اچ ام بی باعث حفظ حجم عضلانی در دوران رژیم و نزدیک به مسابقات می شود

۱۹-اچ ام بی به افزایش توده عضلانی در افرادی که به سختی وزن و حجم می‌گیرند, کمک می کند

مکمل های HMB فرایند پروتولیز را کاهش می‌دهند که فرایند طبیعی تجزیه بافت ماهیچه می‌باشد که بعد از فعالیتهای شدید فیزیکی نظیر تمرین رخ می‌دهد. استفاده از HMB به بدن کمک می‌کند که فرایند بازسازی را با کاهش تجزیه ماهیچه و کاهش پروتئین بعد از ورزش تسریع بخشند. این بدین معناست که بدن شما مدت بیشتری در حالت آنابولیک قرار می‌گیرد و منجر به افزایش رشد ماهیچه می‌گردد. این زمینه در استفاده از محصولات جدید نظیر نوشیدنی‌های بین تمرین محبوب می باشند. با این حال من تاکنون HMB را در هیچ یک از این محصولات مشاهده نکردم و به عنوان یکی از سردمداران این رده محسوب می شود.

مطالب مرتبط
ورزش پر طرفدار فوتبال: پیدایش و تاریخچه

میزان مصرف مکمل HMB

در صورتی که قصد مصرف HMB را دارید سه وعده در روز هر بار یک گرم به همراه غذا مصرف کنید این مقدار برای شروع کافی است و در صورت عدم کسب نتایج مثبت می توانید مقدار مصرف را به تدریج دو تا سه برابر افزایش دهید.

برای جواب دهی مناسب اچ ام بی به صورت قرص های یک گرمی بهتر است روزانه ۴ قرص یک گرمی این محصول را در وعده ( صبح – قبل تمرین – بعد تمرین – قبل خواب) همراه با مقدار زیاد آب مصرف کنید.

بهتر است بیشتر از ۴ گرم از این محصول را در طول یک روز مصرف نکنید.

برای دستیابی به نتایج بهتر به میزان ۳۸ میلی گرم در ازای هر کیلوگرم از وزن بدن استفاده شود.

اگر اچ ام بی به عنوان مکمل پیش از تمرین استفاده شود بهتر جواب می دهد.

به هر حال با توجه به هزینه مصرف و نتایج حاصل شده مکمل های مهمتری هستند که در الویت قرار دارند. چنانچه موارد مهمی مانند مکمل های پروتئینی و کراتین مصرف می کنید و باز هم از نظر مالی امکان صرف هزینه بیشتری را دارید و در ضمن تمرینات مرتب و شدیدی را دنبال می کنید. HMB ارزش امتحان کردن را دارد.

هزینه مکمل اچ ام بی

قیمت مکمل hmb را می توانید از داروخانه های سراسر کشور جویا شوید . بهتر است برای خرید مکمل hmb از داروخانه ها اقدام نمایید زیرا هم دوز آن تضمین شده است و اینکه زیر نظر وزارت بهداشت وارد شده است. این فرهنگ باید گسترش یابد که خرید مکمل، از مرجع رسمی آن باید صورت گیرد نه افراد متفرقه .

عوارض جانبی و احتمالی اچ ام بی

HMB معمولا عوارض جانبی ایجاد نمی کند. مطالعاتی مبنی بر تأثیرات طولانی مدت این مکمل صورت نگرفته است، بنابراین در هنگام استفاده از آن برای مدت زمان طولانی توصیه نمی شود. بالای سن ۱۸ سال هیچگونه محدودیتی نداشته, از نظر کبدی, کلیوی و قلبی عروقی ایمن می باشد. تنها افراد دیابتی نوع دو هستند که باید با احتیاط مصرف کنند.

مطالب مرتبط
چقدر طول می کشد تا با تمرینات با وزنه عضله ساخته شود؟

اطلاعاتی که در مورد مکمل هالی غذایی و ورزشی در وب سایت وردنگار ارائه می شود، صرفا به منظور افزایش اطلاعات شما کاربران بوده و هیچ گونه توصیه ای مبنی بر مصرف این مکمل ها به شما نمی شود: هر گونه تجویز و استفاده می بایست توسط متخصصان این حوزه و با مشورت پزشک صورت گیرد.

گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.