حتی اگر شاخص توده بدنی یا BMI بالایی دارید و چاق هستید، به وزنه زدن ادامه دهید!

شاخص توده بدنی یا BMI بالا

0

حتی اگر شاخص توده بدنی یا BMI بالایی دارید و چاق هستید، به وزنه زدن ادامه دهید!

اخیراً تحقیقی نشان داده است که برخلاف باور عمومی، افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند؛ همچنان می‌توانند به حجم دادن به عضلاتشان توسط تمرینات مقاومتی بپردازند. با انجام این تمرینات، افراد چاق در دراز مدت به موفقیت خواهند رسید.

آیا افراد چاق می‌توانند همانند افراد لاغر عضله سازی داشته باشند؟ آیا وزن بدن مانع افزایش حجم عضلات است؟ اخیراً گروهی از محققین بریتانیایی بدنبال یافتن پاسخ اینگونه سئوالات تحقیقاتی را انجام داده اند.

نتایج این تحقیقات می‌تواند خبر خوبی برای افرادی با شاخص جرم بدنی بالا باشد که همواره در این فکر هستند آیا این تمرینات سخت اثرگذارند یا خیر. علاوه بر این، این نتایج می‌تواند برای پزشکانی که بر روی کاهش شیوع چاقی کار می‌کنند نیز خبر خوشحال کننده ای باشد.

خون هیچگاه دروغ نمی‌گوید

۱۷ شرکت کننده مرد و زن با وزن های مختلف در بازه سنی ۱۹ الی ۳۲ سال در یک آزمایش محدود شرکت کردند. پس از اینکه از شرکت کنندگان نمونه خون و عضله گرفته شد؛ آنها مجموعه ای از تمرینات مقاومتی کنترل شده را انجام دادند. ابتدا برای گرم کردن، افراد ۳ ست ۵تایی وزنه سبک زدند و کم کم در تک ست ها وزنه های سنگین تر به آنها داده شد تا نقطه ای که دیگر شرکت کنندگان توانایی بلند کردن آنها را نداشتند. سپس محققین در طی ۴ ساعت تمرین، هر یک ساعت یک بار از خون و بافت آنها نمونه برداری کرده و نمونه ها را بررسی کردند.

loading...

پس از بررسی کامل نمونه ها، محققین به این نتیجه رسیدند که چاقی هیچ ارتباطی با میزان پروتئین ساخته شده پس از تمرینات مقاومتی ندارند. حجم عضلات افراد چاق و لاغر به یک اندازه افزایش پیدا کرده بود. در این آزمایش مشخص شد که چربی بدن و شاخص جرم بدنی هیچ ارتباطی با سرعت افزایش حجم عضلات ندارد.

مطالب مرتبط
9 نه نکته جالب و باورنکردنی در مورد آرنولد شوارتزنگر

چرا این نتایج برای شما باید حائز اهمیت باشد؟

هنگامی که بحث از کاهش وزن به میان می‌آید، اولین موضوعی که به ذهن می‌رسد سوزاندن چربی های بدن است؛ اما این مطالعه به ما نشان می‌دهد که همه ما می‌توانیم به یک اندازه عضلات خود را پرورش دهیم و پیشنهاد ما این است که حتماً این کار را انجام دهید. به ازای هر پوندی که به عضلاتتان اضافه می کنید؛ خود را قدرتمند تر و سرحال تر می‌بینید. این کار به شما کمک می‌کند تا کالری های بیشتری را بسوزانید و از زندگی لذت بیشتری ببرید. علاوه بر این ها، عضلات جز بافت های فعال بدن بشمار می‌آیند، این یعنی عضلات در طول شبانه روز کالری بیشتری نسبت به بافت چربی می‌سوزانند.

باید توجه داشت که این نتایج به این معنی نمی‌باشند که تمرینات هوازی را باید به کلی کنار گذاشت. بلکه تمرینات شما باید ترکیبی منطقی و قابل تحمل از حرکات قدرتی و  هوازی باشد. اینگونه شما بیشترین استفاده را از هر دو مدل تمرین می‌برید. این دسته تمرینات ترکیبی بودند که به پاسکال بروکو ملقب به Possible Pat کمک کردند تا ۳۰۰ پوند کاهش وزن داشته باشد.

این نتایج برای متخصصان تغذیه نیز بسیار مفید است؛ زیرا به آنها نشان می‌دهد که با انجام تمرینات مقاومتی، هر کسی می‌تواند از رابطه بین حجم عضلات اسکلتی و متابولیسم سالم بدن استفاده کند و در طول زندگی سالم بماند.

لازم به ذکر است که چاقی در افرادی که سن بالا دارند یا مدت زیادی ثابت هستند؛ می‌تواند هایپرتروفی را کاهش دهد. هر ۲ این فاکتور ها با مقاومت آنابولیکی ارتباط مستقیم دارند. این اصطلاح به معنی مقاومتی است که بدن در برابر ساخته شدن عضلات از خود نشان می‌دهد. پس بهتر است از همین حالا شروع کنید و آهسته پیش بروید. زندگی مسابقه دو سرعت نیست بلکه یک ماراتون طولانی است؛ پس انرژی خود را هدر ندهید.

مطالب مرتبط
آخرین وضعیت کیمیا علیزاده و شایعه ابتلای کیمیا به سندرم گلین باره

اختصاصی وردنگار– هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.