بزها و نحوه نگداری آنها

نگهداری از بزها

0

بزها حیوانات خانگی با هوش و کنجکاوی هستند که سرگرم کننده می باشند. با این حال، نگهداری از  آنها همچنین می تواند کار سختی باشد. اگر به درستی از آن ها مراقبت  نکنید، می توانند حالت تهاجمی داشته باشند و ممکن است سعی به فرار کنند. خوشبختانه شما می توانید با ایجاد یک خانه امن، تغذیه مناسب، مراقبت و حفظ آنها سالم نگه دارید.

۱- ایجاد یک خانه امن

ایجاد مرتع:

مرتع شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید، پناهگاه و سرگرمی هایی مانند سنگ های بزرگی برای صعود را به آنجا ببرید. بز شما برای غذا در علفزار خود دنبال خوراکی خواهد بود، به طوری که فضای بیشتری برای چرت زدن داشته باشد. بزها می خواهند که گیاهان را بخورند، از جمله علف های هرز، چمن و بوته، به طوری که مراتع بز باید گیاهان زیادی داشته باشند.

بز هر چیز خوراکی را برای غذا و هر آنچه که در مرتعش است، می خورد. اطمینان حاصل کنید که همه چیز در حال رشد در مرتع شما غیر سمی است.

بزها علف های هرز را دوست دارند، بنابراین آنها را از بین برید. بز شما از خوردن آنها لذت خواهد برد.

در حالت ایده آل، شما باید حداقل یک هکتار از مرتع را برای تأمین غذا فراهم کنید. اگر مرتع شما  خیلی کوچکتر باشد، باید رژیم بز را با علوفه پر کنید.

حصار قوی را در اطراف مرتع نصب کنید

 حصار شما نه تنها باید بز را نگه دارد، بلکه باید شکارچیان را نیز از ورود به مرتع بازدارد. بزها باهوش هستند و می توانند بپرند، بنابراین معمولا از مرتع خود فرار می کنند. حصار باید بالا و  سفت باشد و باید ارتفاع آن حداقل ۶ فوت باشد. برخی از صاحبان بز تصمیم می گیرند که یک حصار الکتریکی را نصب کنند، که باعث جلوگیری از فرار می شود.

شما می توانید حصار محکم را با نصب چوب های چوبی سنگین و در عمق زمین بسازید. سپس آنها را با بتن پر کنید.

اقلام اضافی را از حصار دور نگه دارید تا بز ها فرار نکنند.

بز شما احتمالا سعی نمی کند فرار کند، اگر فضای زیاد، غذای فراوان، پناهگاه خوب و سرگرمی داشته باشد.

یک پناهگاه برای بز بسازید

یک پناهگاه سه جانبه که به سمت جنوب است، به بز شما کمک می کند تا از باد محافظت شود. بز به پناهگاه می رود تا خود را از عناصر، به ویژه باران و گرما، محافظت کند. سر پناه باید به خوبی تهویه شود، محل آب خوردن در داخل پناهگاه باید به گونه ای باشد که بز دچار سختی نباشد.

بزها می توانند در خانه ای کوچک زندگی کنند.

شما می توانید یک کف بتونی را در پناهگاه نصب کنید که حفظ آن را آسان می کند.

برای بز خود موارد سرگرمی را فراهم کنید. بزها بسیار باهوش هستند و یک بز بدون سرگرمی دچار مشکل می شود. سرگرمی می تواند شامل سنگ های بزرگ، یک تپه صعود یا بشکه باشد. بز از کوهنوردی بر روی وسایل لذت خواهد برد.

اطمینان حاصل کنید که هر چیزی که در زیر پای بز قرار دارد محکم است و چیزهایی که می تواند به پای بز آسیب برساند را حذف کنید. از اسباب بازی ها و سرگرمی ها برای فعال نگهداشتن ذهن بز خود استفاده کنید.

۲-تغذیه بز

آب تازه تهیه کنید

 بز شما نیاز به دسترسی به آب شیرین دارد. از یک ظرف آبیاری سنگین استفاده کنید، زیرا بز می تواند آنها را مصرف کند. شما باید حداقل دو بار در روز آب را بررسی کنید و در دمای گرمتر بیشتر باید بررسی کنید.

در طول زمستان ممکن است نیاز به تامین آب در طول روز داشته باشید، در صورتی که درجه حرارت پایین تر از انجماد باشد. شما همچنین می توانید دستگاه آبیاری ضد یخ زدن را از یک فروشگاه دامداری خریداری کنید

مطالب مرتبط
3 روش برای ساخت شبح برای فریب ذهن در هالووین

فراهم کردن پوشش گیاهی فراوان برای بز

این می تواند شامل چمن، علف های هرز، گیاهان زینتی و دیگر گیاهان باشد. بزها حتی می توانند پوشش گیاهی سخت را بشکنند! اگر مرتع شما از تنوع زیاد گیاهی برخوردار نیست، می توانید دانه های علف های هرز معمولی را در نظر بگیرید. بهتر است که برای بز خود ترکیبی از موارد زیر را تهیه کنید:

 • چمنزارها
 • علف های هرز
 • گیاهان وینینگ
 • پیچک
 • خار
 • بوته جنگلی
 • گزنه

بز خود را از گیاهان سمی دور نگه دارید

 بزها ممکن است شهرت داشته باشند که قادر به خوردن هر چیزی هستند، اما گیاهانی وجود دارند که می توانند به آن ها صدمه بزنند. هر چند بزها قادر به کشف گیاهان خطرناک هستند، اما آنها کنجکاو هستند و ممکن است در هر حال آنها را بکشد. اطمینان حاصل کنید که این گیاهان در نزدیکی مرتع شما رشد نمی کنند و مانع از عرضه آنها به بز خود شوید. گیاهان معمولی که برای بزها سمی هستند عبارتند از:

 • رودودندرون ها
 • انواع جلبکهای نرم
 • گیاه آزالیا
 • یو
 • خرزره
 • دلفینیوم
 • لیلی دره
 • لارسپور
 • گیلاس وحشی
 • یاس بنفش
 • نرگس زرد
 • خشخاش
 • ریواس
 • گوجه فرنگی

مکمل چاقی با یونجه و غلات دیگر

 بزها در رژیم غذایی به غلات نیاز ندارند، اما از خوردن آنها لذت خواهند برد. انتخاب دانه ها در طول زمستان به عنوان غذا عالی می باشند و اگر مرتع شما به تنهایی حاوی غلات نباشند، مصرف خوراک دانه های بز از قبیل یون، جو، سبوس و جو می تواند کمک کند.

بزها معمولا هر روز حدود ۳-۴ درصد وزن بدن خود غذا می خورند. شما باید مقدار خوراک بز را بر اساس وزن بز تخمین بزنید.

شما نیاز به رژیم غذایی برای بز خود دارید اگر غذای کافی برای خوردن نداشته باشد.

شما همچنین می توانید پودرهای خوراکی برای بز، که دارای مواد مغذی هستند، پیدا کنید. شما می توانید این را به عنوان جایگزین برای دانه ها ارائه کنید.

در طول زمستان آنها باید با غذای اضافی تغذیه کنند، زیرا این امر به آنها کمک می کند که دمای پایین را تحمل کنند. به عنوان مثال، اگر غذای معمولی قادر به تغذیه بز نباشد، شما می توانید آنها را تا ۴ درصد از وزنشان با دانه ها تغذیه کنید.

محل نگهداری علوفه را بالاتر از زمین قرار دهید

 بزها دوست ندارند غذا را خارج از زمین بخورند. خارج نگه داشتن مواد غذایی از زمین، احتمال شستشوی قالب را کاهش می دهد و همچنین مانع از خوردن یا آلوده شدن توسط حشرات می شود. هنگام تهیه غذا، مانند یونجه، بهتر است آن را روی دیوار سرپناه یا پست حصار نصب کنید. نگهدارنده های علوفه مورد استفاده برای اسبها یک گزینه خوب هستند.

اگر بیش از یک بز داشته باشید، یک نگهدارنده علوفه بزرگ را انتخاب کنید. بزها ممکن است سعی کنند یکدیگر را از مسیر بیرون بکشند و نگهدارنده علوفه باریک می تواند به آن ها صدمه بزند.

یک مکمل نمک دامپزشکی را دریافت کنید

 بزها نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی مختلف در رژیم غذایی خود دارند، اما کیفیت رژیم غذایی آنها بستگی به کیفیت خاک و آن چیزی که شما آنها را تغذیه می کنید دارد. در بسیاری از موارد، آنها به مکمل نیاز دارند. بسیاری از صاحبان بز یک ترکیب نمک که حاوی مواد معدنی مورد نیاز هست را انتخاب می کنند. به این ترتیب بز به راحتی مکمل غذایی را می خورد و آب بیشتری نیز می خورند!

دامپزشک شما می تواند به شما بگوید که کدام ترکیب برای بز شما مناسب خواهد بود، با توجه به کیفیت خاک در منطقه شما تعیین می کند که کدام مواد معدنی مورد نیاز شما است. آنها همچنین می توانند به شما بگویند که چقدر از مکمل لیمویی نمک باید به بز شما داده شود. شما می توانید ترکیب نمک بز را از یک فروشگاه دام خریداری کنید.

مطالب مرتبط
شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی - قسمت اول

اطمینان حاصل کنید که مکمل های اضافی دور از بزها ذخیره می شود، زیرا ممکن است بیش از حد انتظار بخورند.

۳-تمیز کردن بز

روزانه بز خود را بررسی کنید. ابتدا از یک برس سخت برای شستن و حذف هر گونه گل و خاک استفاده کنید. سپس بز را شانه بزنید تا ذرات باقی مانده را حذف کنید. سرانجام یک برس نرم بر روی بز بکشید تا یک پوست براق ایجاد کنید. همانطور که شما این کار را انجام می دهید، دستان خود را بر روی بدن بز بکشید تا مطمئن شوید که هیچ جرم یا کثیفی وجود ندارد، زیرا ممکن است بیماری زا یا آسیب پذیر باشد.اگر عواطف و یا تغییر رفتار در بز خود مشاهده کردید، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

روزانه سم بز خود را بازبینی کنید

 سم بز خود را تا حد امکان خشک نگه دارید. در طول روز آن را تمیز کنید، سم بز را برای بررسی آسیب یا مواردی که ممکن است در آنها گیر کرده باشد، مانند سنگ یا خاک بررسی کنید. هر چیزی را که می بینید پاک کنید و مطمئن شوید که سم خوب به نظر می رسد. اگر متوجه بوی بد یا نشانه ای از آسیب شدید، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید. شما می توانید سنگ یا خاک را از سم گوسفند بز بردارید.

بوهای ناخوشایند می تواند از یک وضعیتی به نام پوسیدگی سم گوسفند که نیاز به درمان دارد حاصل شوند. در اکثر موارد، بز به حمام های سم مس سولفات نیاز خواهد داشت. با این حال، شما باید با دامپزشک خود مشورت کنید.

سم بز را کوتاه کنید

بز شما نمیتواند بدود، پرش کند و صعود صحیح بدون سم های سالم داشته باشد. متاسفانه، برش بسیار زیاد و برش بسیار کم می تواند سم را تخریب کند. یک حرفه ای به شما نشان می دهد که چطور می توانید سم های بز خود را اصلاح کنید و همچنین اندازه مناسب را بفهمید. هنگامی که سم های بز به خوبی برش داده می شود، شما باید هر ۶ تا ۸ هفته آن ها را اصلاح کنید تا این طول مناسب را حفظ کنید. اگر شما به راحتی نمی توانید سم های بز را اصلاح کنید، یک حرفه ای آن را برای شما انجام می دهد.

در صورت لزوم، موهای بز خود را اصلاح کنید

 برای این کار از یک ماشین اصلاح برقی استفاده کنید. در طول آب و هوای سرد، این ممکن است شامل برش اطراف پستان، شکم، دم و ران ها برای مرتب نگه داشتن آن ها باشد. در تابستان، ممکن است انتخاب کنید که موهای بز را کوتاهتر کنید تا راحت تر باشد.

اگر شما تازه کار هستید با استفاده از ماشین اصلاح برقی، فقط با یک منطقه کوچک شروع کنید تا زمانی که موی آن منطقه اصلاح شود. به چشم ها، گوش ها و یا مناطق حساس، تا زمانی که می دانید در استفاده از ماشین اصلاح مهارت کافی ندارید نزدیک نشوید.

حداقل طول مو برای بز وجود ندارد، اما شما باید آب و هوا را در منطقه خود در نظر بگیرید. اگر آب و هوا سرد شود، کوتاه کردن موهای بز ایده خوبی نیست.

۴-حفظ سلامتی بزها

کود و علوفه های خیس را روزانه حذف کنید

هر روز تکه های چوب و علوفه های تیز و مرطوب را از بین ببرید. این شامل مرتع و پناهگاه بز است. بستر را با یونجه تازه جایگزین کنید. این باعث می شود که بز شما مریض نشود زیرا انگل ها در کود زندگی می کنند.

یک یا دو بار در سال، شما باید پناهگاه بز خود را کاملا تمیز کنید. ملافه را بردارید و تمام سطوح را تمیز کنید. سپس ملافه را با یونجه تازه جایگزین کنید.

بز خود را ورزش بدهید

بزها حیوانات فعالی هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که بز شما ورزش زیادی می کند. بز خود را به سمت بالا هدایت کنید و با قرار دادن موانعی مانند سنگ های بزرگ، ساختارهای چوبی و بوته ها در مرتع آنها را به صعود تشویق کنید. شما همچنین می توانید با بز خود بازی کنید.

مطالب مرتبط
ماجرای جالب ازدواج یک دختر مبتلا به سندرم داون

اگر مرتع شما کوچک است، برای پیاده روی با بز خود به بیرون بروید. بز ها همچنین از اقلامی مثل کاسه استفاده می کنند که اجازه می دهد تا از آنها بالا و پایین بروند.

از دامپزشک خود در باره ی “بس” بپرسید.

  BoSe حاوی سلنیوم و ویتامین E است، که بز شما برای سلامتی به آن نیاز دارد. آنها برای ماهیچه، استخوان و سلامت باروری بسیار مهم هستند. از آنجایی که بسیاری از بزها در این مواد معدنی مهم دچار کمبود هستند، این شات معمولا به بز ها به صورت یک ساله اعمال می شود. از آنجا که این شات فقط در دامپزشکی موجود است، برای تزریق به نسخه نیاز دارید.

اگر تزریق (بز ها) را خودتان انجام می دهید، ایده خوبی است که قبل از فصل تولید مثل، آنها را به بز

خود تزریق کنید. این کمک می کند که بچه ها به درستی متولد شده و از عوارض محافظت شوند.

سالیانه بز خود را واکسینه کنید

باید از واکسن CDT، که بز شما را در برابر برخی از بیماری ها محافظت می کند، استفاده کنید. اثر واکسن در طول زمان کاهش می یابد، بنابراین شما باید سالانه از یک تقویت کننده استفاده کنید.

اگر بزها قابلیت باروری  دارند، ۳۰ روز قبل از فصل تولید مثل، باید واکسن تقویت کننده را دریافت کنند، در حالی که بزهای باردار ۳۰ روز قبل از زایمان باید واکسن را دریافت کنند. بچه بزها باید در ۵ تا ۶ هفته اول واکسن را دریافت کند و سپس ۳-۴ هفته بعد دوباره واکسینه شوند.

اگر دامپزشک شما توصیه کند، می توانید بز را در برابر هاری واکسینه کنید. واکسیناسیون در بزها استاندارد نیست.

فقط پس از مشاوره با یک دامپزشک، کرم های بز خود را تزریق کنید.

 بزها می توانند انگل های داخلی مانند کرم ها را دریافت کنند، بنابراین تزریق کرم مفید است. از آنجایی که برای بزها کرم کم لازم است، به احتمال زیاد باید از کرم های گوسفندان، گاوها یا اسب ها استفاده کنید. شما باید دوز را با توجه به اندازه بز خود تنظیم کنید، به همین دلیل است که ابتدا باید با دامپزشک خود صحبت کنید. اگر شما در بز خود اصلاح نژاد انجام دهید کرم های بز خود را پس از زایمان به آنها تزریق کنید، زیرا آن ها از مادر و نوزاد محافظت می کنند. بچه های جوان باید اولین کرم های خود را بین ۶-۸ هفته سنی دریافت کنند.

توجه به مسمومیت

بزها می توانند به دلایل مختلف از جمله پرخوری، نوشیدن غذا یا خوردن چیزی مسموم شوند. در هر صورت، این می تواند خطرناک باشد. اگر متوجه شوید که شکم بز بزرگتر و سخت تر از روز قبل بود، با دامپزشک خود تماس بگیرید تا بررسی انجام شود.

شما همچنین ممکن است متوجه شوید که شکم بز چسبیده است یا اینکه بز در راه رفتن دچار مشکل است. شکم بز ممکن است گازدار باشد.

قبل از تلاش برای درمان بز خود بهتر است با مشاور حیوانات خانگی خود مشورت کنید. یک مثال از درمان شامل تخلیه روغن معدنی یا روغن پخت و پز بر روی بز است و سپس راه رفتن و ماساژ بز تا زمانی که گاز را آزاد کند. سپس ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) بی کربنات سدیم را به یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب یا ملاس اضافه کنید. این خوراک را به بز بدهید. نفخ می تواند برای بز بسیار مضر باشد، بنابراین بلافاصله  باید درمان شود.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.