رژیم LCHF چیست؟ بررسی مزایا و معایب + برنامه هفتگی

0

رژیم LCHF (کربوهیدرات کم، چربی بالا) حاوی مقدار کم کربوهیدرات و مصرف زیاد چربی است. بنابراین، در طول این رژیم غذایی، شما باید شیرینی جات خیلی کمتر بخورید، اما مجاز به مصرف غذاهای چرب هستید. در رژیم LCHF چربی منبع اصلی انرژی است.

مواد غذایی مجاز برای خوردن در رژیم LCHF

در طول رژیم LCHF شما می توانید ماهی، مرغ، گوشت بوقلمون، گوشت گوساله، گوشت خوک (از جمله همبرگر، اما بدون نان)، هات داگ، سوسیس، تخم مرغ، آجیل، شیر و محصولات شیر ​​و سایر غذاهای چرب را بخورید. در طول این رژیم غذایی، شما نیز مجاز به مصرف میوه های فصلی می باشید.

ممنوعیت های مواد غذایی در رژیم LCHF 

در طول این رژیم غذایی، باید از مصرف مواد غذایی غنی از کربوهیدرات ها از جمله غلات (جو، جو، چاودار، گندم و محصولات آنها) و انواع شیرینی ها (کوکی ها، کیک ها، شکلات ها، شکلات ها، مربا و دیگران) اجتناب کنید. رژیم LCHF اجازه استفاده از مارگارین و روغن های تصفیه شده برای آماده سازی مواد غذایی را نمی دهد. از مصرف برنج، سیب زمینی، چیپس و میوه خشک باید اجتناب شود.
همچنین، شما نباید غذاهای کنسرو شده، غذاهای آماده و انواع مختلف شیرینی را بخورید. شما باید از نوشیدن آب میوه اجتناب کنید و فقط می توانید آب معدنی ساده و یا آب را بنوشید.
این رژیم غذایی مبتنی بر این اصل است که اگر شما غذاهای کم کربوهیدرات مصرف کنید بدن شما به حالت کتوکاسیدوز تبدیل می شود، جایی که بدن شما کالری بیشتری از حد معمول مصرف می کند.  نکته مهم این است که مقدار بیش از حد غذاهای چرب باعث تبدیل کربوهیدرات به چربی بدن می شود، بنابراین در این مورد این رژیم موثر نخواهد بود. شما باید مصرف مقدار مواد غذایی محدودی از غذاهای چرب داشته باشید.

مطالب مرتبط
نرمش های مخصوص توانبخشی دیسک کمر و کمر درد قسمت دوم

این رژیم غذایی مصرف میوه ها، به ویژه انواع توت ها: توت فرنگی، تمشک، تمشک و زغال اخته را توصیه می کند. این میوه ها محتوای زیاد کربوهیدرات را ندارند، اما غنی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که گوشت حاوی آنها نیست. بنابراین، باید حداقل دو بار توت در هر روز بخورید (در صورتی که یک سرو غذا به عنوان مثال ۱۰۰ گرم توت فرنگی باشد).

تصور غلط این است که با این رژیم غذایی می توانید مقدار زیادی گوشت را بخورید . این رژیم غذایی اجازه بیش از حد مصرف گوشت را نمی دهد، اما برعکس، بسیار محدود است، که شما در برنامه رژیم غذایی آن را می ببینید. رژیم LCHF بر خوردن سبزیجات تأکید دارد.

برنامه رژیم LCHF

صبحانه میان وعده صبح ناهار میان وعده عصر شام
روز اول املت با بیکن (حدود ۱۵۰ گرم) و سالاد گوجه فرنگی یک ظرف توت فرنگی ۲۰۰ گرم هیک و ۱۰۰ گرم کلم بروکلی پخته شده یک ظرف تمشک ۱۰۰ گرم هیک با سس گوجه فرنگی
روز دوم سه عدد تخم مرغ آب پز، ۵۰ گرم ژامبون و یک چهارم فنجان ماست یک ظرف تمشک کدو سبز سرخ شده، فلفل، قارچ، گوجه فرنگی و ۲۵۰ گرم گوشت سفید مرغ یک ظرف تمشک ۱۵۰ گرم گوشت مرغ و سالاد یونانی
روز سوم ۱۰۰ گرم پنیر و ۱۰۰ گرم سالامی یک ظرف توت فرنگی سوپ سبزیجات و ۲۵۰ گرم سالاد گوشت خوک و کلم برشته شده با ادویه جات و ترشی جات یک ظرف توت فرنگی ۱۰۰ گرم ماهی قزل آلا سرخ شده یا پخته شده با ۱۰۰ گرم پنیر
روز چهارم املت با سوسیس (۱۵۰ گرم)، پنیر و سالاد خیار یک ظرف زغال اخته سوپ گوشت گوساله و ۲۰۰ گرم گوشت کم چرب با خیار یک ظرف زغال اخته ۱۰۰ گرم گوشت گاو با کاهو
روز پنجم دو عدد تخم مرغ آب پز، یک تکه سالامی و ۲ اونس پنیر یک ظرف توت فرنگی گل کلم و کلم بروکلی پخته شده (۲۰۰ گرم) و یک فنجان ماست یک ظرف زغال اخته ۱۰۰ گرم گوشت بوقلمون با پنیر و کاهو
مطالب مرتبط
رژیم غذایی تست | فواید + برنامه غذایی هفتگی

نتیجه

توجه داشته باشید که ما واقعا این برنامه رژیم غذایی را دوست نداریم و نظر ما این است که انتخاب های رژیمی بهتری برای شما وجود دارد.  با این حال، اگر هنوز می خواهید این رژیم را امتحان کنید، توصیه می کنیم که بیش از سه هفته از آن استفاده نکنید. اطلاعات در این وبسایت فقط برای مقاصد آموزشی ارائه می شوند و برای مشاوره، تشخیص و درمان پزشکی در نظر گرفته نشده است. اگر در مورد سلامتی خود نگرانی یا سوالی دارید، باید همیشه با یک پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.