این چهار غذا ثابت کرده اند که کلسترول شما را پایین می آورند

کلسترول

0

به نظر می رسد که غذاهای گیاهی برای قلب مناسب هستند. آیا غذاهای خاصی وجود دارند که کلسترول را پایین می آورند و این ارگان حیاتی را قوی و سالم نگه دارند؟ بله، یک مطالعه جدید چنین چیزی را پیشنهاد می کند. در حقیقت، چهار غذای اصلی وجود دارد که مزایای آن ها برای سلامتی قلب توسط چند آزمایش ثابت شده است.

رژیم های غذایی گیاهی برای سلامت قلب و عروق عالی هستند، اما یک رژیم گیاه خواری حاوی چربی اشباع کم ممکن است بهترین عامل برای پایین نگهداشتن کلسترول باشد. در عوض ممکن است بهتر باشد غذاهایی را مصرف کنید که کلسترول LDL را که همچنین به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شوند، کاهش می دهند.

این یک مطالعه مهم و تاثیرگذار در سال ۲۰۱۱ می باشد که شامل چهار غذا بود که ثابت شده است هرکدام باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و کلسترول می شوند. این غذاها عبارتند از:

  • آجیل ها
  • پروتئین گیاهی به دست آمده از غذاهای حاوی سویا مانند توفو، شیر سویا یا سایر جایگزین های گوشتی مبتنی بر سویا یا لوبیا، نخود و عدس
  • غذاهای حاوی فیبر محلول مانند “جو دوسر، جو، پیسیلیوم، بادمجان، بامیه، سیب، پرتقال، انواع توت ها”
  • مصرف مارگارین با استرول های گیاهی و یا ترکیبات کاهش دهنده کلسترول که می تواند در میوه ها، سبزیجات، آجیل و غلات یافت شود، افزایش می یابد.

از سال ۲۰۱۱، چندین سازمان دولتی مزایای این رژیم غذایی را به رسمیت شناخته اند.

در حال حاضر، انجمن اروپایی که  بر روی دیابت مطالعه می کند، متاآنالیز تمام شواهد موجود برای ارزیابی و خلاصه کردن مزایای این رژیم غذایی را برای جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی انجام داده است.

اولین نویسنده این مقاله، لورا چیااروالی، از گروه علوم تغذیه ای در دانشگاه تورنتو کانادا است و یافته هایش در مجله پیشرفت بیماری های قلبی عروقی منتشر شده است.

مطالب مرتبط
باکتری های پوستی ممکن است از سرطان پوست جلوگیری کنند

کاهش ۱۷ درصدی کلسترول

به طور خاص، این رژیم مصرف روزانه ۴۲ گرم آجیل، ۲۰ گرم فیبر محلول، ۲ گرم استرول گیاهی و ۵۰ گرم پروتئین گیاهی را بر اساس مصرف روزانه ۲۰۰۰ کالری، توصیه می کند.

Chiavaroli و همکارانش آزمایشات تصادفی و غیر تصادفی کنترل شده را مورد تجزیه قرار دادند که اثر این الگوی تغذیه را ” با هر رژیم غذایی مناسب که مواد تشکیل دهنده این رژیم غذایی را ارائه نکردند” مقایسه کردند.

به طور کلی، تجزیه و تحلیل نشان داده است که رعایت این رژیم غذایی موجب کاهش کلسترول،  تری گلیسیرید (که رایج ترین انواع چربی در بدن انسان است)، فشار خون و پروتئین واکنشی C (که نشانگر التهاب است) می شود. در واقع، این رژیم غذایی کلسترولLDL  را ۱۷ درصد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی طی یک دهه ۱۳ درصد کاهش داد.

نویسندگان نتیجه می گیرند:”شواهد موجود نشان می دهد که الگوی رژیم غذایی منجر به بهبود  کلسترول LDL و همچنین سایر عوامل خطرزای قلبی عروقی می شود و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.”

دکتر هانا Kahleova- مدیر تحقیقات بالینی برای کمیته پزشکان می گوید: “مطالعات بالینی پیشین و مطالعات مشاهده شده، شواهدی قوی نشان داده است که رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.” این مطالعه نشان می دهد که برخی از مواد غذایی گیاهی به طور خاص در کاهش کلسترول و افزایش کلی سلامت قلب و عروق موثر هستند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.