متفورمین و عوارض آن: ۵ عارضه جانبی متفورمین برای کاهش وزن

0

متفورمین و عوارض آن: داروها دارای ساختار عجیب و پیچیده هستند. گاهی اوقات پس از اینکه یک دارو برای درمان یک مشکل ایجاد می شود، می فهمیم که در واقع می تواند برای درمان بیماری های دیگر نیز استفاده شود.

این شرایط در مورد متفورمین صادق است، دارویی که در ابتدا برای درمان دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار گرفت. در طول سالها، مطالعات (و داستان های زندگی واقعی) نشان داده است که مصرف متفورمین می تواند منجر به کاهش وزن شود، حتی در افرادی که دیابتی نیستند.

والنتینا رودریگز، M.D.، یک متخصص غدد درون ریز در NYU Langone توضیح می دهد:”متفورمین یک حساس کننده انسولین است، به این معنی که آن کمک می کند تا انسولین، یک هورمون ساخته شده توسط پانکراس در بدن فرد بهتر کار کند.”

انسولین، هورمونی است که چگونگی استفاده و ذخیره گلوکز و چربی بدن را تنظیم می کند و این که چه تعداد سلول های بدن شما گلوکز را در خون به انرژی تبدیل می کنند. سطح پایدار انسولین می تواند به حفظ قند خون پایدار کمک کند، که مانع از ایجاد احساس گرسنگی و کربوهیدرات می شود. با این حال، در نظر داشته باشید که این یک راه حل تضمینی برای کاهش وزن نیست.

رودریگز می گوید: “کاهش وزنی که مشاهده می شود واقعا متغیر است. “برخی از بیماران ممکن است یک کیلوگرم وزن از دست بدهند و بعضی افراد ممکن است ۵ تا ۱۰ کیلوگرم وزنشان کاهش یابد.”
همانطور که در کنار مصرف هر دارویی، واکنش هایی وجود دارد که ممکن است از یک فرد به فردی دیگر متفاوت باشد – بنابراین اگر شما تصمیم به مصرف این دارو دارید، باید از این عوارض جانبی آگاه باشید.

عوارض متفورمین

مشکلات جدی شکم

متفورمین بیشتر باعث ایجاد یک مجموعه گسترده ای از مسائل مرتبط با معده می شود. رودریگز می گوید: “این مسائل از فردی به فردی دیگر متفاوت است، اما نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ درصد از افرادی که از متفورمین کلاسیک استفاده می کنند، ممکن است دچار اسهال، حالت تهوع، استفراغ و یا ناراحتی های دیگر شوند.”

مطالب مرتبط
افزایش استفاده از داروهای ضد افسردگی می تواند موجب افزایش خطر چاقی شود

اینکه چرا متفورمین منجر به ناراحتی GI می شود مشخص نیست، اما “به دلیل اینکه این دارو توسط کبد متابولیزه می شود، افرادی که مصرف شدید الکل دارند یا افرادی که دچار مشکلات ریفلاکس اسید یا IBS هستند ممکن است بیشتر به این عارضه جانبی مبتلا شوند”. اغلب اوقات، بدن شما پس از چند روز خوب و علائم بهبود می یابند؛ در غیر اینصورت، دکتر شما می تواند دوز را تنظیم کند یا حتی داروی دیگری تجویز کند.

شما احساس نوعی آنفلوآنزا دارید

یکی از عجیب ترین عوارض جانبی، اسیدوز لاکتیک می باشد وضعیتی است که به سطح پایه اسید بدن شما مربوط است ” . این وضعیت می تواند با درد عضلانی، خستگی، لرز، سرگیجه، خواب آلودگی همراه باشد؛ رودریگز می گوید: “علائم بسیار مبهم است.” این وضعیت می تواند سریع عمل کند و شاید حتی مرگبار باشد. اما به یاد داشته باشید نادر است و در کمتر از ۱ درصد از شرایط رخ می دهد. همچنین، اگر شما به آن مبتلا باشید، شما متوجه مشکل می شوید. “علائم بسیار شدید هستند و ممکن است شما بخواهید یک پزشک را ببینید.”

طعم فلزی دهان

رودریگز می گوید: دهان شما دارای طعم فلزی است. برای بعضی از داروها، طعم ناخوشایند و متالیک در دهان شما وجود دارد.

هنگامی که دارو را مصرف می کنید، بدن شما برخی از آن ها را می تواند از طریق بزاق خارج کند.

رودریگز می گوید که طعم فلزی می تواند از مواد تشکیل دهنده قرص باشد. خوشبختانه این مضر نیست و به وسیله دهانشویه می توان آن را از بین برد.

ایجاد سردرد

متفورمین به طور معمول باعث فشار خون نمی شود و منجر به ایجاد هیپوگلیسمی می شود و اما می تواند منجر به سردرد شود. رودریگز می گوید: “متفورمین تنها نباید باعث ایجاد هیپوگلیسمی شود، اما وقتی سردردهای شما ایجاد می شوند، معمولا به دلیل ترکیبی از داروهایی است که قند خون را کم می کنند.” اگر دچار سردرد شدید یا میزان و نوع سردرد غیر طبیعی هستید، با پزشک خود در مورد تنظیم داروهایتان صحبت کنید.

مطالب مرتبط
مشروبات الکلی ابتلا به سرطان در زنان را افزایش می دهد

کاهش اشتها

رودریگز می گوید: “یکی از راه هایی که متفورمین به کاهش وزن کمک می کند این است که در برخی از بیماران می تواند اشتها را کاهش دهد.” هنگامی که انسولین بدن شما به طور طبیعی تولید نمی شود، می تواند منجر به گرسنگی شود. متفورمین می تواند به تثبیت سطح انسولین کمک کند، به این ترتیب به بهبود یا محدود کردن این احساس گرسنگی کمک می کند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.